Złota dwudziestka artykułów w 2009 roku

Złota dwudziestka artykułów w 2009 roku
fot. Krzysztof Gwizdała Prezentujemy 20 najpopularniejszych artykułów napisanych przez dziennikarzy gazety i portalu IstotneInformacje.pl w roku 2009. Każdy z nich to autorska praca naszego zespołu. Prezentowane poniżej materiały wzbudziły gorące dyskusje i miały rekordowe liczby wejść. Ilość odsłon jest dla nas najlepszą nagrodą za pracę, którą wykonujemy dla naszych Czytelników.
istotne.pl portal, istotne.pl, podsumowanie, informacje

1 miejsce – 20 tys. odsłon

Wiadukt show
PKP świętowały koniec remontu wiaduktu

Największą popularnością cieszyła się relacja ze spektaklu światło, dźwięk i para oraz pokazu ogni sztucznych, przygotowanych z okazji zakończenia renowacji bolesławieckiego wiaduktu. W materiale umieściliśmy zdjęcia i wideo naszego autorstwa oraz Andrzeja Stefańczyka. Wyeksponowaliśmy również dział galerii zdjęć, by Czytelnicy mogli współtworzyć z nami ten materiał.

2 miejsce – 14,7 tys. odsłon

Męski striptiz
Chippendales w Imperium

Nasza relacja wideo oraz zdjęcia z występu czarnoskórych chippendalesów w bolesławieckiej dyskotece. Film zelektryzował wiele osób. Miał taką samą liczbę zwolenników męskiego striptizu, co zbulwersowanych przeciwników.

3 miejsce – 11,1 tys. odsłon

Konflikt w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej
Dyrektorka MOPS mówi: sporu nie ma oraz Kozioł socjalny – spór zbiorowy w MOPS?

Na łamach portalu i gazety IstotneInformacje.pl zamieściliśmy dwa materiały opisujące konflikt dyrekcji i pracowników w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Postaraliśmy się o szczegółowy i obiektywny opis sytuacji, przedstawiając dwie strony konfliktu. Oba materiały zostały autoryzowane przez osoby udzielające nam wywiadów. Umieszczone na stronie artykuły wywołały jedną z najpoważniejszych dyskusji na temat stosunku pracodawcy do pracowników oraz obowiązków pracowniczych w państwowych i prywatnych zakładach pracy. Dyskusja pod artykułami była rodzajem debaty, co rzadkie w Internecie. Forum portalu IstotneInformacje.pl odzyskało swoją pierwotną funkcję, stając się płaszczyzną do wymiany poglądów i swobodnej dyskusji na temat poruszony w materiałach.

4 miejsce – 11 tys. odsłon

Śmierć bezdomnego mężczyzny
Zwłoki 35-latka znaleziono przy Mostowej

Na początku listopada przy ulicy Mostowej znaleziono ciało bezdomnego mężczyzny, który od kilku lat mieszkał pod mostem. Śmierć 35-latka (znanego jako Szerszeń) poruszyła wielu bolesławian. Postanowiliśmy dotrzeć do informacji na temat bezdomnego człowieka i poświecić mu cały artykuł.

5 miejsce – 10 tys. odsłon

Lipcowe kataklizmy
Nawałnica nad Bolesławcem

Relacja przygotowana przez naszego dziennikarza dokumentująca zniszczenia, jakich dokonała lipcowa nawałnica.

6 miejsce – 9 tys. odsłon

Manifest – protest przeciw kołtuństwu
Uwolnić piersi

Do naszej redakcji zgłosiła się pomysłodawczyni projektu-manifestu pod hasłem: „Uwolnijmy nasze dzbany”. Projekt miał na celu zachęcić kobiety, by wzięły udział w Gliniadzie topless. Podczas wizyty Glinoludów na Woodstocku jedna z uczestniczek paradowała topless. Po opublikowaniu jej zdjęcia w wiadomości „Glinoludy w samym sercu Woodstock” na forum zawrzało. Pojawiło się wiele komentarzy potępiających takie praktyki. Nasz portal poparł akcję przeciw kołtuństwu i fałszywej moralności.

Akcję dostrzegli dziennikarze TVN i wykorzystali materiały z Bolesławca w jednym z wydań „Faktów”: Uwolnione dzbany podbijają świat

7 miejsce – 8,7 tys. odsłon

Niegospodarna promocja miasta
Promocja za jeden długopis

Jeden z ważniejszych artykułów krytycznych naszego autorstwa. Przygotowany został na podstawie zestawienia wydatków na promocję miasta oraz rozmowy z Elżbietą Chojnacką – naczelniczką Wydziału Rozwoju i Promocji Miasta. Z dokumentów wynikało, że miasto promowane jest chaotycznie, a efektów działań w ogóle się nie mierzy. Z tego samego zestawienia wyczytać też było można, że sporo pieniędzy wydaje się na utrzymanie prezydenta na stanowisku.

8 miejsce – 8 tys. odsłon

Społeczno-kulturalne zmiany w Polsce po 1989 roku
Blachary – nie galerianki

Na łamach portalu i gazety IstotneInformacje.pl podjęliśmy temat galerianek, dziewcząt, które same zamieniają się w atrakcyjny towar. Ich odpowiednikiem w miastach bez galerii handlowych są blachary. Materiał mówił o blacharach z Bolesławca. Całość została zweryfikowana i skonsultowana z pedagogiem szkolnym, który również pomógł w dotarciu do informatorek.

9 miejsce – 7,5 tys. odsłon

Gliniada
Glinoludy w samym sercu Woodstock

Relacja z wyjazdu na Woodstock, gdzie bolesławieckie Glinoludy spotkały się z Lechem Wałęsą, Tadeuszem Mazowieckim i profesorem Januszem Kochanowskim.

Nasz portal promował Gliniadę od samego początku. Jako jedyne medium w Bolesławcu przygotowywaliśmy pełne i najciekawsze relacje ze wszystkich działań Glinoludów. W 2009 roku byliśmy, jak co roku, jedynym patronem medialnym Gliniady. Na portalu gościły dwa odrębne działy poświęcone wydarzeniu: Konkurs fotograficzny – Gliniada 2009 oraz Gliniada – 22 sierpnia 2009 – dział zawiera wszystkie najważniejsze filmy i materiały poświęcone imprezie.

Tylko w 2009 roku przygotowaliśmy 20 dużych materiałów, które miały ponad 83 tysiące wyświetleń!

Jesteśmy jedynym medium lokalnym, które wypromowało Gliniadę – wyjątkową inicjatywę bolesławian. Przyczyniły się do tego nie tylko artykuły na naszym portalu, ale również reportaż w „Polityce” (ze zdjęciami Krzysztofa Gwizdały i tekstem Grażyny Hanaf), opublikowany w sierpniu 2009 roku: Nasz reportaż w „Polityce”

Podczas Gliniady w 2009 roku tylko my pokazaliśmy wydarzenie z helikoptera latającego nad miejskim rynkiem: Gliniada 2009 Helikopter

10 miejsce – 7,5 tys. odsłon

Męski strach przed zdradą
Wstydź się, kobieto!

Felieton, który był odpowiedzią na krytyczne komentarze internatów potępiających kobiety uczestniczące w występie chippendalesów. Tekst poruszał problem nieumiejętności nazywania emocji. Zwłaszcza tych dotyczących uczuć trudnych, jak miłość, pożądanie, wstyd, zazdrość oraz strach przed porzuceniem. W felietonie autorka łączyła werbalne potępienie uczestniczek show z męskim strachem przed zdradą i upokorzeniem z tym związanym.

11 miejsce – 7,1 tys. odsłon

Trzyletni geniusz
Mały geniusz z Bolesławca

Artykuł o Michałku Surowieckim, bolesławianinie, który w wieku trzech lat świetnie czyta i liczy. O Michałku poinformowała nas nasza Czytelniczka. Przygotowaliśmy materiał, dzięki któremu geniuszem z Bolesławca zainteresowała się ogólnopolska telewizja TVN.

12 miejsce – 6,7 tys. odsłon

Konflikt miasto-powiat
Miasto protestuje przeciwko budowie galerii

Artykuł o odwołaniu się Gminy Miejskiej od decyzji wybudowania galerii handlowej przy ulicy Asnyka. Artykuł naszych dziennikarzy przedstawiał różne opinie na ten temat, dając Czytelnikom możliwość, by sami ocenili sytuację.

13 miejsce – 6,8 tys. odsłon

Konflikt w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji
Mobbing w MOSiR-ze?

Artykuł przedstawiający kolejny konflikt między pracownikami a dyrektorem w instytucji miejskiej. W sporze przedstawiliśmy argumenty pracowników. W redakcyjnym programie „Na światło dzienne. Związkowcy walczą z dyrektorem MOSiR w Bolesławcu” wywiadu udzielił nam Franciszek Walski, przewodniczący związku zawodowego. Na początku sporu nikt nie wierzył w wygraną związkowców. Dopiero jesienią okazało się, że prokurator uznał oskarżenia związkowców za zasadne i dyrektor Dariusz Jośko został oskarżony o dyskryminację pracowników.

14 miejsce – 6,5 tys. odsłon

Europejka flaga do góry nogami
Wpadka z flagą europejską

Materiał powstał dzięki naszemu Czytelnikowi, który zwrócił uwagę, że przez pomyłkę Flagę Honorową Rady Europy powieszono do góry nogami.

15 miejsce – 6,3 tys. odsłon

Gwałt w powiecie
Gwałt – sprawa delikatna

W lipcu w okolicy Bolesławca doszło do gwałtu 13-latki. Prokuratora poszukiwała sprawcy. W artykule rzetelnie przeanalizowaliśmy sytuację i podaliśmy rady, jak chronić się przed gwałtem. Napisaliśmy też, co zrobić, gdy dojdzie do takiego zdarzenia. Cały materiał powstał przy współpracy rzeczniczki policji.

16 miejsce – 6,3 tys. odsłon

Porady kosmetyczki

Szkoła makijażu – cz. 1, cz. 2, cz. 3

Odcinkowy poradnik kosmetyczny to nasza kolejna nowość. Jest to wspólna produkcja naszej redakcji i kosmetyczki Agnieszki Opały, właścicielki salonu „Magia Orientu”. Z odcinka na odcinek wejść i zainteresowanych pań jest coraz więcej.

17 miejsce – 6,2 tys. odsłon

Najważniejsze święto miejskie
Oceń XV Święto Ceramiki

Na naszych łamach bolesławianie mogli oceniać atrakcje przygotowane podczas Święta Ceramiki. Przy tej okazji powstał ranking najciekawszych imprez stworzony przez naszych Czytelników.

18 miejsce – 6,1 tys. odsłon

Trudne sprawy bolesławian
Ciężko chora kobieta walczy o godne życie

Materiał o kobiecie cierpiącej na złośliwy nowotwór mieszkającej wraz z dziećmi w mieszkaniu przedzielonym klatką schodową. Kobieta starała się o przydział innego lokalu. Materiał na ten temat był emitowany wraz z telewizją TVN.

19 miejsce – 6,1 tys. odsłon

Złe traktowanie pracownika przez pracodawcę
Pracownica chce wytoczyć proces Carrefourowi

Kolejny artykuł, który zawdzięczamy zaufaniu, jakim darzą nas Czytelnicy. To do nas zwróciła się poszkodowana i opowiedziała, jak dyrektor sklepu kazał jej w pół godziny rozładować dwie ciężkie palety z towarami. Kobieta wróciła do domu i straciła przytomność. Doznała urazu kręgosłupa, a sprawa prawdopodobnie znajdzie swój finał w sądzie.

20 miejsce – 5,6 tys. odsłon

Debaty polityczne z kobietami
Kto rządzi w Bolesławcu? Mężczyźni czy kobiety?

Nowość na portalu i w gazecie IstotneInformacje.pl, ciesząca się dużą popularnością. W pierwszym odcinku zaproszone panie rozmawiały o wprowadzeniu obowiązku 50-procentowej obecności kobiet na listach wyborczych. Portal i gazeta IstotneInformacje.pl włączyły się też do akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem o wprowadzeniu parytetu płci na listach wyborczych: Parytet w wyborach – zbieramy podpisy. Pod tym materiałem nadal trwa zawzięta dyskusja przeciwników i popleczników.

W zestawieniu nie uwzględnialiśmy informacji o wypadkach.
(informacja ii)