Tym żyło miasto w 2010 roku

Tym żyło miasto w 2010 roku
fot. Krzysztof Gwizdała Wybory samorządowe, walka kandydatów o fotel prezydenta, urzędnicza rozrzutność oraz bulwersująca treść SMS-a sekretarza miasta – to były gorące tematy mijającego roku.
istotne.pl portal, rok

Styczeń

Piotr Roman i jego konkurent Bogusław Nowak rok zaczęli tradycyjnie. Prezydent rozdając nagrody za promocję miasta „Prezydent wręcza, przewodnicząca całuje”, a radny Nowak awanturując się na sesji „Awantura na sesji: finał w sądzie?”. Panowie rozpoczęli rok myśląc chyba o listopadowych wyborach. Z tą różnicą, że Piotr Roman zaczął go od werbowania osób na listy i nagradzania przyszłych popleczników, a Bogusław Nowak zajął się źle wykonaną inwestycją (remont ulicy Komuny Paryskiej) i obniżonym o 15 cm chodnikiem przed posesją do swojej restauracji.

W styczniu zagrała też Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bolesławiec mógł się pochwalić zebraną sumą ponad 51 tys. złotych „Wielka Orkiestra – w Bolesławcu zebrano ponad 51 tys. złotych”.

Luty

W lutym zgłosił swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich Dariusz Kwaśniewski „Kwaśniewski kandyduje, Roman komentuje”. Zapewnił wyborców, że jego kampania nie będzie krwawa i słowa dotrzymał.

Marzec

Festiwal Blues nad Bobrem, stworzony w Bolesławcu dwadzieścia lat temu, został przeniesiony do Kliczkowa „Zamek Kliczków nas chciał – konferencja prasowa Blues nad Bobrem”. Festiwal otrzymał dofinansowanie w wysokości 300 tys. złotych. Krystyna Juszkiewicz, twórczyni Festiwalu, wyjaśniła, że w Bolesławcu Stowarzyszenie BnB nie mogło znaleźć przychylnych osób, które chciałyby pomóc w organizacji imprezy.

Kwiecień

Katastrofa samolotu prezydenckiego w Smoleńsku i śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego zdominowała lokalne wydarzenia: „Msza żałobna w intencji ofiar katastrofy”.

Nie obyło się jednak bez lokalnego incydentu w wykonaniu sekretarza miasta. Jerzy Zieliński zbulwersowany tym, że z lokalu radnego Nowaka słychać było muzykę w czasie żałoby narodowej, wysłał mu zaraz po wyjściu z kościoła SMS-a o mało chrześcijańskim wydźwięku „Zieliński do Nowaka: jesteś bydlę”. Okazało się, że lokal był zarezerwowany przez klientów, którzy dawno zaplanowali wesele i uroczystości nie mogli przesunąć.

Maj

W maju, miesiącu miłości, rozpalał nasze zmysły polityk Sojuszu Lewicy Demokratycznej: „Arłukowicz: bardzo lubię wibratory”. Polityk na spotkaniu w Bolesławcu mówił m.in. o lewicowej wizji państwa, różnych koncepcjach patriotyzmu oraz o wibratorach, które bardzo lubi. Jego skłonność do seksownych, mechanicznych zabawek wyeksponowały krajowe media, cytując nasz materiał: „Arłukowicz nie docenił bolesławieckich dziennikarzy”.

W maju zorganizowana została, jak co roku, kilkudniowa plenerowa impreza Dni Miasta: „Występ grupy Kult zakończył Dni Miasta”. Odwieczną zagadką pozostanie ocena tej imprezy. Kiedy trwa, widać, że uczestniczący w niej bolesławianie są zadowoleni. Ale w sondzie źle ocenia imprezę ponad 70 procent internautów.

Czerwiec

Opublikowaliśmy obszerny materiał o oszukanej bolesławiance Dorocie Jaróg: „Miłość na kredyt” (w grudniu opisaliśmy również finał tej sprawy: „Oszustka podająca się za mężczyznę skazana”).

W czerwcu pożegnaliśmy znanego bolesławianina lekarza-ginekologa Olgierda Niewodniczańskiego „Olgierd Niewodniczański nie żyje” i świętowaliśmy rocznicę świeceń proboszcza parafii na Osiedlu Kwiatowym „25-lecie święceń ks. Józefa Hupy”.

Lipiec

Latem mieliśmy aferę finansową w bolesławieckim magistracie. Naczelniczka Wydziału Rozwoju i Promocji Miasta prawdopodobnie z przyzwyczajenia wybrała drogą ofertę znanej w urzędzie bolesławieckiej firmy Grzegorza Matoryna „Urzędnicza rozrzutność przy plakatach”. Chojnacką ukarano za odrzucenie ofert z niższymi cenami „Chojnacka straciła stanowisko”, a Matoryn jesienią wylądował na liście wyborczej prezydenta.

Sierpień

Trudno zdecydować, co było ważniejsze w tym miesiącu. Czy dobrze zorganizowane i jak zawsze promujące urzędującego prezydenta Święto Ceramiki „Trwa Ceramiczna Fiesta”, czy Gliniada „Gliniada 2010 – sukces partnerstwa i synergii”, czy usunięcie przez zarząd Platformy Obywatelskiej Bogusława Nowaka z klubu radnych „Zarząd PO usunął Nowaka z Klubu Radnych”.

Wrzesień

Kolejny miesiąc pokazał jednak, że pozbycie się radnego Bogusława Nowaka z klubu Platformy Obywatelskiej zaowocowało jego decyzją wystartowania w wyborach prezydenckich „Nowak startuje na prezydenta”. Tym posunięciem Nowak zmienił układ sił podczas walki o fotel prezydenta.

Październik

Miesiąc przed wyborami poznaliśmy wszystkich kandydatów na prezydenta miasta „Ośmiu kandydatów na prezydenta”. Sztab Bogusława Nowaka zaliczył wpadkę. Miał poważne problemy z rejestracją jednej list, na której Nowak zajmował pierwsze miejsce „Lista Nowaka przepadła” oraz „Lista Nowaka przywrócona”.

Listopad

Wybory samorządowe zdominowały wszystkie wydarzenia w mieście i powiecie. Dzięki wyborczemu sondażowi przeprowadzonemu przez nasz portal i gazetę tuż po zamknięciu lokali wyborczych, można było poznać wyniki wyborów. Nasz sondaż prezydencki pokrył się z wynikami oficjalnymi „Roman wygrał w pierwszej turze”.

Grudzień

Po wyborach nastąpiły zmiany na stanowisku wiceprezydenta. Z tą funkcją pożegnał się Maciej Małkowski „Maciej Małkowski odwołany z funkcji wiceprezydenta”. Zastąpił go Kornel Filipowicz „Filipowicz zastępcą Romana”.

Były już radny Bogusław Nowak 2010 rok zamknął, tak jak go rozpoczął, konfliktem. Tym razem z jeleniogórską Strażą Miejską „Awantura bolesławianina ze Strażą Miejską w Jeleniej Górze”. Sprawę bada prokuratura.