Bronisław Wolanin to uznany na świecie artysta ceramik, na stałe związany z bolesławiecką Ceramiką Artystyczną. Wystawa w Łomży to kolejna ekspozycja prezentująca jego bogaty dorobek artystyczny. Projektant zaprezentował na niej swoje naczynia i obrazy ceramiczne.
Wolanin jest ceramikiem, którego twórczość zaważyła na kształcie polskiego wzornictwa ceramicznego i ceramiki artystycznej II połowy XX wieku.
„Śledząc jego ponad 40-letnie dokonania w projektowaniu przedmiotów użytkowych można zauważyć w ich formie i zdobnictwie zarówno inspiracje dawną kamionką […], jak też miękkość form organicznych” – napisała we wstępie do katalogu wystawy Marta Krajewska.
Bronisław Wolanin otrzymał za swoje prace wiele nagród, m.in. Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, złoty medal na V Międzynarodowym Triennale Ceramiki w Sopocie, główną nagrodę na Międzynarodowych Tragach we Frankfurcie nad Menem oraz wyróżnienie honorowe na Międzynarodowym Biennale Mozaiki Współczesnej w Buenos Aires.
Jego prace znajdują się w muzeach i galerach w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych.
(na podstawie materiałów udostępnionych przez artystę/ii)


