Lider Pamięci Regionalnej

Lider Pamięci Regionalnej
fot. Grażyna Wężyk Lider Pamięci Regionalnej to projekt, którego głównym zadaniem jest uwrażliwienie uczniów na wagę historii najbliższej oraz pokazanie, jak, poprzez różnego rodzaju działania, można ją pielęgnować, aby nie uległa zapomnieniu.
istotne.pl projekt, kruszyn, historia, sebastian zielonka

To niezmiernie ważne, aby młodzi członkowie społeczności lokalnej wiedzieli, skąd pochodzą i jaka jest historia miejsca, w którym żyją. Ważną rzeczą jest umiejętność zdobywania tej wiedzy, a jednym ze sposobów jest rozmowa z osobami, które wniosły wkład w historię i kulturę regionu. Celem warsztatów było pokazanie młodzieży, że wiedza zasłyszana od osób doświadczonych i zasłużonych jest bardzo przydatna, bo pomaga ratować od zapomnienia nasze lokalne dziedzictwo. W trakcie zajęć zapoznano uczestników z procesem organizacji takich spotkań, aby w przyszłości mogli sami podejmować inicjatywę i stawać się liderami pamięci regionalnej, którzy będą dbać o naszą historię regionalną.

Pierwsza część warsztatów została zorganizowana 9 września, tego dnia odbyły się zajęcia przygotowujące, na których uczestnicy poznali strategię organizacji i poprowadzenia spotkania oraz doskonalili umiejętność przeprowadzania wywiadu na podstawie warsztatu pracy historyka. Uczniowie zapoznali się z sylwetkami osób, które zaproszone zostały na spotkanie, a także ułożyli pytania, które chcieliby zadać gościom.

Druga część projektu odbyła się 12 września. Na spotkanie z uczniami przyszli zaproszeni goście, przedstawiciele społeczności lokalnej. Byli to: pani Stanisława Kwiatkowska – wieloletnia dyrektorka Szkoły w Kruszynie, pani Irena Szoka – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich, pani Danuta Siodłak – jedna z pierwszych mieszkanek powojennego Kruszyna oraz pani Lidia Beucher wraz z mężem – obecni właściciele Pałacu w Kruszynie.

W trakcie drugiej części warsztatów uczniowie wcielili się w rolę gospodarzy i sprawnie poprowadzili spotkanie pod tytułem „Ocalmy naszą historię”. Przygotowane na tę okazję pytania dotyczyły życia w powojennej miejscowości, pracy szkoły oraz KGW; dowiedzieć się można było również wielu ciekawostek na temat tajemnic, jakie skrywa zabytkowy Pałac, kiedyś niemal kompletnie zrujnowany, a teraz przywrócony do świetności. Zaproszeni goście i uczestnicy mogli obejrzeć prezentację oraz stare zdjęcia Kruszyna zarchiwizowane w bibliotece.

Spotkanie z gośćmi zostało nagrane i już niebawem dostępne będzie na specjalnie przygotowywanej stronie internetowej. Warsztaty zostały przeprowadzone dla klasy 6 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bibliotece Publicznej w Kruszynie przez Agatę Żukowską i Sebastiana Zielonkę.

informacja zlecona