Painted Bird – szkoła, która uczy mówić

Painted Bird – szkoła, która uczy mówić
fot. Painted Bird Większość osób uczących się angielskiego bez problemu rozumie obcojęzyczne filmy, teksty i polecania w grach. Gorzej, kiedy trzeba odezwać się do cudzoziemca. Wtedy brakuje słów.
istotne.pl edukacja, painted bird

W Bolesławcu od trzech lat działa wyjątkowa szkoła – Painted Bird. Kolorowe ptaszki, które są symbolem szkoły, można zauważyć w kilku miejscach w Bolesławcu, warto zwrócić na nie uwagę. Lekcje angielskiego prowadzi w Painted Bird angielski nauczyciel – Paul. Jego uczniowie najczęściej podkreślają, że z nim łatwiej było pokonać językową barierę. Mówienie po angielsku przychodziło im szybciej niż w innych szkołach.

W szkole Paula R. Maundera uczniowie od początku mają kontakt z nauczycielem posługującym się w pracy językiem ojczystym (native speaker), ale nie tylko to jest tutaj atutem. Paul ma własne metody na rozwiązywanie języka swoich uczniów. Sposobów jest setki, bo jak mówi nauczyciel, każda osoba to indywidualność i każdy potrzebuje innego klucza, by móc swobodnie rozmawiać w obcym języku.

– Z mojego doświadczenia wiem, że jest tak wiele sposobów, aby nauczyć się języka, jak wielu jest ludzi – mówi Paul. – Prawda jest taka, że nie ma jednej doskonałej metody, bo każdy z nas jest inny.

Paul umie obserwować uczniów i zna wiele metod nauki języka, w tym tych popularnych, z których też czasami korzysta. – Większość osób słyszała zapewne o metodzie Rosetta Stone, która opiera się na poznaniu obrazów i odwoływaniu się do nich – wyjaśnia Paul. – Znana jest też metoda Callana oparta na ciągłych powtórzeniach. Korzystam z tych metod, ale w sposób indywidualny, modyfikuję je w zależności od potrzeb ucznia. Dodaję też metodę NLP (programowanie neurolingwistyczne; ang. neuro-linguistic programming), w której korzystam ze wszystkich zmysłów w uczeniu języka. Wszystko po to, by język zaczął być dla ucznia żywym narzędziem wyrażania własnych myśli i uczuć.

W miłej, przyjaznej atmosferze, podczas lekcji pełnych żartów, zabawy i swobodnej nauki język łatwiej się rozwiązuje każdemu uczniowi. – Kiedy uczeń zaczyna mówić po angielsku, staram się tworzyć sensowne tematy rozmów, takie jakie mają miejsce w prawdziwym świecie, a nie w podręcznikach – mówi Paul.

Języka, według Paula, powinno się uczyć swobodnie, jakby się bujało w hamaku w miłym towarzystwie. Język służy nam bowiem do poznawania innych ludzi w zabawie, nauce, pracy i podróżowaniu. Co wyróżnia Painted Bird wśród innych szkół:

  • 100% native speaker
  • nacisk kładziony na konwersacje
  • małe grupy (maksymalnie 6 osób), co pozwala na indywidualne podejście do każdego ze słuchaczy w grupie
  • lekcje indywidualne
  • 14-letnie doświadczenie nauczyciela
  • zajęcia prowadzone w niekonwencjonalny i urozmaicony sposób
  • program nauczania dostosowany do wieku i poziomu językowego
  • przyjazna i kameralna atmosfera

Dużą wartością szkoły jest to, że w rozmowie z Anglikiem uczeń buduje pewność siebie i wiarę, że cudzoziemiec dobrze go rozumie. Tego nie może zapewnić inna szkoła – nawet z najlepszymi, ale polskimi nauczycielami.

(informacja zlecona)