Para Glinoludów wzięła prawdziwy ślub

Para Glinoludów wzięła prawdziwy ślub
fot. Marcin Zabawa W drugiej edycji parady z miłości do gliny uczestniczyło ponad sto osób. Po raz pierwszy w historii w Urzędzie Stanu Cywilnego prawdziwy ślub wzięła para Glinoludów.
istotne.pl 0 parada, gliniada, ślub, z, glinoludy, do

Reklama

Gliniada ma szanse na stałe wpisać się w tradycje naszego miasta. W drugiej edycji parady z miłości do gliny wzięło ponad sto osób. Już od 10:00 w kilku punktach w mieście wszyscy chętni mogli się wymalować gliną.

Patronat nad imprezą objął marszałek województwa dolnośląskiego. Imprezę wsparło też Starostwo Powiatowe. Co więcej, w Gliniadzie aktywnie uczestniczyli starosta Cezary Przybylski oraz Dariusz Kwaśniewski, członek Zarządu Powiatu Bolesławieckiego (obaj wymalowali się gliną).

Cezary Przybylski i Dariusz Kwaśniewski jako glinoludyCezary Przybylski i Dariusz Kwaśniewski jako glinoludyfot. Marcin Zabawa

Jednym z ważniejszych punktów tegorocznej Gliniady był – pierwszy w historii! – prawdziwy ślub dwojga Glinoludów. Uczestnicy parady pobrali się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ceremonia rozpoczęła się po 12:00. W związek małżeński wstąpili Magdalena Drążkiewicz i Marcin Lewandowski. Historyczny ślub pokazały największe ogólnopolskie media, takie jak TVP, Polsat i TVN 24.

Ślub glinoludów wywołał medialną sensacjęŚlub glinoludów wywołał medialną sensacjęfot. Marcin Zabawa
Młoda para przemieszczała się po ulicach miasta w specjalnej lektyceMłoda para przemieszczała się po ulicach miasta w specjalnej lektycefot. Marcin Zabawa

Pochód Glinoludów ruszył z placu Zamkowego. Korowód glinianych postaci przemaszerował ulicami Karpecką i Prusa. Uczestnicy parady okrążyli ratusz i zatrzymali się pod siedzibą Starostwa Powiatowego w Bolesławcu.

Magdalena Drążkiewicz i Marcin Lewandowski czyli glinoludowa młoda paraMagdalena Drążkiewicz i Marcin Lewandowski czyli glinoludowa młoda parafot. Marcin Zabawa
GlinoludyGlinoludyfot. Marcin Zabawa

Najmłodszym uczestnikiem glinianej parady okazał się Piotruś Siarkowski (5 lat), który przebrał się za Zbyszka z Bogdańca. Natomiast najstarszym Glinoludem był pan Rajmund, 68-letni ceramik. Królową drugiej Gliniady wybrana została Ewa z Osiecznicy, a królem – Ludwik z Nowych Jaroszowic. Nagrodą dla królewskiej pary był przelot śmigłowcem nad Bolesławcem.

Portal IstotneInformacje.pl miał patronat medialny nad wydarzeniem.

Konkurs fotograficzny

Każda osoba, która umieści w naszej Galerii w dziale Gliniada 2008 zdjęcia z Gliniady, weźmie udział w konkursie. Katalogi z fotografiami należy nazywać swoim nickiem.

(informacja ii)

Podziękowania

Słów kilka od organizatorów Gliniady 2008. Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili mnóstwo starań, czasu i pieniędzy, żeby Gliniada 2008 się odbyła i udała. Dziękujemy pomysłodawcy i dobremu duchowi Gliniady, Bogdanowi Nowakowi. Trzeba szczególnie podziekować także Radkowi Iwickiemu, który napracował się przy budowie strony www.gliniada.org. Przez cały czas pomagali nam też wspaniali ludzie, którzy zjawiali się i realizowali nasze wspólne najdziwniejsze projekty: Kinga Pokojowy, Radek Iwicki, Marcin Strąg, Karolina Rosocka, Mariusz Laudański, Ewa Jakubowicz, Asia Bednarczyk, Beata Dudyńska, Grzegorz Roman, Rafał Klimek, Konrad Kopczyński, Barbara Macuga. Serdecznie dziękujemy także: wszystkim wolontariuszom- tym z Bolesławca i okolic, i tym z Wrocławia i Nysy, młodym aktorom spektaklu GlinArt, ekipie Piwnicy Paryskiej (w tym pani sprzątającej) za cierpliwość wobec wszechobecnej gliny i wszystkich Glinoludów, rzeźbiarzom – Zbyszkowi Roszkowskiemu, Czesiowi Matyjewiczowi i Basi Bednarowicz- którzy wykonali wspaniałe rzeźby Glinoludów, Pani Monice z Urzędu Stanu Cywilnego za życzliwość wobec naszego pomysłu, funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu za zabezpieczenie trasy przemarszu parady, Państwu Krystynie i Władysławowi Odbierzychlebom za wielką uprzejmość i życzliwość, fotografom, którzy z pasją uwieczniali wszystkie działania Glinoludów, grupie Pławna 9 za udział w Paradzie oraz naszemu konferansjerowi poecie – kowalowi Jerzemu Sylwianowi. Dziękujemy też pięknie Młodej Parze - Magdzie i Marcinowi, którzy zgodzili się, aby tak ważna dla nich uroczystość stała się również częścią naszego widowiska. Jesteśmy wdzięczni Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego Panu Markowi Łapińskiemu za objęcie Gliniady patronatem honorowym. Ponadto patronem imprezy było też Starostwo Powiatowe, a patronat ten wyraził się nie tylko pomocą finansową, ale także dużą pomocą w kwestiach technicznych i organizacyjnych – dziękujemy za to Paniom Renacie Czerwińskiej i Majce Nowak. Szczególne słowa podzięki kierujemy też do Artystów, którzy wystąpili na naszych koncertach, rezygnując ze swej gaży: Das Wűrttemberg Musikkorps ze Stuttgartu, Tomasz Wachnowski i grupa all4Band. Za patronat medialny serdecznie dziękujemy Krzysiowi Gwizdale i jego portalowi www.istotneinformacje.pl.

Chcielibyśmy też jeszcze raz podziękować wszystkim Sponsorom – osobom prywatnym i firmom, które w sposób finansowy lub rzeczowy wspomogły Gliniadę.

Finansowo naszą imprezę wsparli:
Pani Samoszyńska oraz firmy: Amper – Robert Opała, Bader – dyrektor Grzegorz Menet i Villa Ambasada – Bogdan Nowak.

Za rzeczową pomoc dziękujemy:
Mirkowi Parejce „Parejo! Outdoor & Propaganda” za ogromną akcję promocyjną (umieszczenie 10 pięciometrowych oraz jednego czternastometrowego baneru w centrum Wrocławia), Pawłowi Zwierzowi - „Manufakturze”, Jarkowi Rutynie z „WR CERAMIKA s.c. J.K.W. Rutyna” i Andrzejowi Potockiemu z „ANDY Ręczne Malowanie Ceramiki Użytkowej Andrzej Potocki” oraz Zakładom Ceramicznym Bolesławiec – za beczki z gliną, Joli, Tadeuszowi i Pawłowi Apanasewiczom „Dobre Sklepy Rowerowe Apanasewicz” za ufundowanie smyczy do identyfikatorów oraz ogromne zaangażowanie przy organizacji całej imprezy, Ani i Jackowi Opałom z „Opałkowej Chaty”, Bogdanowi Nowakowi z „Piwnicy Paryskiej” i wspaniałemu kucharzowi Axelowi Eisenblatter oraz Tosi Wdowiak- Kopale i Jadzi i Jarkowi Giszterom z Restauracji „Oleńka” za przygotowanie pysznych posiłków dla wolontariuszy i Glinoludów, Marzenie i Andrzejowi Laudańskim z Cukierni „Nowa” za pyszny tort na przyjęcie weselne, Kompanii „Tyskie” za piwo oraz wypożyczenie wyposażenia punktów informacyjnych Gliniady, Borowski Studio – za piękne dekoracje, firmom „ElToro” Tomasza Roli,„Proart” Grzegorza Matoryna, Drukarni „Apla” - za pomoc w projektowaniu i drukowaniu materiałów promocyjnych, Tadeuszowi Wójcikowi z PW „Centrostal Wrocław” S.A. za udostępnienie pomieszczeń potrzebnych do realizacji rzeźb oraz zapewnienie wanien do mycia Glinoludów Mirkowi Korniewiczowi z firmy „Cormax” – za ufundowanie nagrody w postaci dwóch niezapomnianych przelotów helikopterem nad Bolesławcem, Pani Laurze Słockiej – Przydróżnej – Dyrektorowi Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych przy ul. Komuny Paryskiej w Bolesławcu – za udostępnienie pomieszczeń na noclegi dla orkiestry i warsztatowiczów, Małgorzacie i Bogusławowi Kalitom z firmy „Meble Kalita” za wykonanie lektyki dla Pary Młodej i duże zaangażowanie, Bogdanowi Nowakowi z firmy „Villa Ambasada” - za pokrycie kosztów gaży części artystów występujących w ramach Gliniady oraz kosztów ich posiłków, zasponsorowanie kosztów noclegów dla części artystów i redaktora belgijskiego pisma „Klei”, za pokrycie większej części kosztów przyjęcia weselnego Młodej Pary Glinoludów oraz za ogrom zaangażowania, firmom: Geresheimer S.A., „Swiat barw”, ElPaso – Joanna Rola, „TechBol” „Technika biurowa”, KopalniA Gipsu i Anhydrytu „Nowy Ląd” w Niwnicach, BricoMarche, Gospodzie Kruszyna, Centrum Ogrodniczemu „Meduza” w Kruszynie – za dostarczenie różnorakich potrzebnych materiałów, Ryszardowi Tomoniowi za wypożyczenie sceny, Janowi Cołokidzi za zapewnienie noclegów dla artystów z Rosji, Gminnemu Centrum Kultury w Warcie Bolesławieckiej za wypożyczenie sprzętu nagłaśniającego i sceny, Nadleśnictwu Bolesławiec, Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu, Jednostce Wojskowej w Bolesławcu – za pomoc w organizacji mycia Glinoludów, firmom „Perfekt” – Krystyna Juszkiewicz i Księgarnia „Agora” - za wsparcie.

Oczywiście podziękowania należą się także wszystkim wspaniałym Glinoludom – ludziom, którzy potrafią się szczerze bawić. Osób, które pomogły nam w organizacji tegorocznej Gliniady, było mnóstwo. Być może czyjeś zasługi niechcący pominęliśmy. Dziękujemy więc po prostu wszystkim Życzliwym Gliniadzie.

Sztab Organizacyjny Gliniady 2008

Paweł Apanasewicz
Urszula Frąszczak-Matyjewicz
Justyna Rutkowska-Talar

Reklama