Licznik
Sprawa szpitala św. Łukasza, spółki MEDASK i fundacji Wspierajmy Zdrowie
Brak pełnej odpowiedzi na pytania o pieniądze trwa już:
Dyrektor Barczyk od 2026-04-14 14:48
Prezeska Sawczak od 2025-10-24 14:53
Zobacz cały temat

Sprawa finansowania Gali Przyszłości Szpitala św. Łukasza w Bolesławcu wciąż budzi kontrowersje. Fundacja na razie nie ujawniła redakcji istotne.pl pełnych danych dotyczących przychodów i wydatków związanych z galą, choć są to informacje jawne. W tym tygodniu Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wydał wyrok i zobowiązał Fundację do udzielenia nam pełnej odpowiedzi – sąd nakazał ujawnić informacje o gali.

Tymczasem do naszej redakcji trafiły od informatora dokumenty, które pokazują skalę wydatków związanych z organizacją wydarzenia.

Faktura na ponad 45 tysięcy złotych

Z dokumentów, którymi dysponujemy, wynika, że za obsługę barmańską zapłacono wrocławskiej firmie dokładnie 45 202,50 zł. Nabywcą usługi była Jolanta Sawczak – ale uwaga, prywatnie, a nie jako Fundacja.

Usługa obejmowała m.in. zapewnienie alkoholu (wódka, rum, gin, whisky, prosecco), obsługę barmańską oraz pełne zaplecze do serwowania drinków. Jeszcze bardziej interesujący jest zapis w samej umowie zawartej z firmą barmańską. Wynika z niego, że miejsce realizacji usługi to: I Liceum Ogólnokształcące w Bolesławcu – sala sportowa. To oznacza, że już na etapie zawierania umowy strony wiedziały, gdzie będzie serwowany alkohol. Jeleniogórska prokuratura prawdopodobnie nie dysponowała tym dokumentem, gdy umarzała postępowanie ze względu na znikomą szkodliwość czynu.

Faktura za usługę barmańską na gali szpitala św. Łukasza w BolesławcuFaktura za usługę barmańską na gali szpitala św. Łukasza w Bolesławcu • fot. informator

To nie wszystko – drugi bar

Jak ustaliliśmy, podczas wydarzenia działał także drugi, zewnętrzny bar, ustawiony przed budynkiem. Dziś już wiemy, że obsługiwała go jeszcze inna firma, należąca do osoby zatrudnionej w szpitalu św. Łukasza. Obecnie ustalamy, kto zapłacił za tę drugą usługę i jaka była jej dokładna wartość. Według naszych szacunków mogło to być około 25 tys. zł, co oznacza, że całkowity koszt alkoholu i obsługi barowej mógł przebić kwotę 70 000 zł.

Pomóż nam zachować niezależność

Gdy opisujemy niewygodne sprawy, nie zawsze podoba się to władzy. Niezależne media tracą wówczas ogłoszenia z instytucji publicznych. Dlatego przyszłość lokalnego dziennikarstwa zależy przede wszystkim od czytelników. Jeśli cenisz nasze materiały, możesz nas wesprzeć.

Zobacz
szczegóły

List do prezeski

16 kwietnia 2026 roku wysłaliśmy maila do Jolanty Sawczak z prośbą o komentarz do sprawy.

Szanowna Pani Prezes,
w związku z ustaleniami redakcji proszę o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Z faktury, do której dotarliśmy, wynika, że usługa barmańska o wartości 45 202,50 zł została zakupiona przez Panią jako osobę prywatną. Czy wydatek ten był związany z działalnością Fundacji i czy został w jakikolwiek sposób rozliczony (np. jako darowizna lub zwrot kosztów)?
  2. Dlaczego w odpowiedzi na wniosek o informację publiczną Fundacja nie podała wartości tej usługi, mimo że – jak wynika z dokumentów – była ona znana?
  3. Podczas wydarzenia funkcjonował również drugi, zewnętrzny bar przed budynkiem. Kto był jego organizatorem oraz kto pokrył koszt tej usługi i w jakiej wysokości?
  4. Czy łączna wartość usług związanych z obsługą barową (wewnątrz i na zewnątrz obiektu) zostanie ujęta w sprawozdaniu finansowym Fundacji?

Z poważaniem,
Krzysztof Gwizdała
redakcja istotne.pl

Do dnia publikacji informacji (10 maja 2026) prezeska Sawczak nie odpowiedziała na nasze pytania.

Kto był na alko gali?

Na imprezę przybyło wielu samorządowców, urzędników, radnych a także szefów służb. Lista osób zaproszonych miała około stu nazwisk. Wśród nich byli: dyrektor I Liceum Cezary Czernatowicz, szefowa Straży Miejskiej Kamila Chalewicz-Pudłowska oraz Komendant Powiatowy Policji w Bolesławcu podinspektor Tomasz Jagielski.

Podczas imprezy w hali sportowej I LO w Bolesławcu gościom oferowano drinki o nazwach nawiązujących do pracy medyków i szpitalnych dramatów, m.in. „na cito!”, „reanimacja”, „saturacja”, „zgon” czy „ostry dyżur”. Sprawa organizacji gali, podczas której alkohol podawano na terenie szkoły publicznej, była przedmiotem postępowania prokuratury, która potwierdziła naruszenie ustawy o wychowaniu w trzeźwości, ale odmówiła wszczęcia śledztwa z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu.

Oto zanonimizowana lista wszystkich VIP-ów zaproszonych na galę (przekreślone osoby nie wzięły udziału w imprezie):

  • Agnieszka B**********
  • Agnieszka C****************
  • Agnieszka K*****
  • Agnieszka M*********
  • Agnieszka S******
  • Alicja L***
  • Alina Z********
  • Amadeusz D*********
  • Andrzej D***
  • Andrzej J******
  • Andrzej T*****
  • Andrzej Ż**
  • Antoni S***
  • Artur B********
  • Artur J********
  • Barbara G********
  • Barbara Ż**
  • Bogdan B******
  • Bogusław W*******
  • Cezariusz R****
  • Cezary C***********
  • Cezary P*********
  • Damian S******
  • Darek S*******
  • Dariusz U*******
  • Dorota B******
  • Elżbieta D**
  • Gabriela B*******
  • Grzegorz D***
  • Grzegorz K*******
  • Iwona H************
  • Jacek C*******
  • Jacek J*******
  • Jacek O*******
  • Jadwiga R******
  • Jan K****
  • Jarosław N*****
  • Joanna D*********
  • Joanna P**********
  • Joanna Ś*****
  • Jolanta D******
  • Jolanta S******
  • Julia L*************
  • Kamila C*******************
  • Karol K******
  • Karol S*****
  • Karolina B******
  • Katarzyna C*****************
  • Katarzyna G********
  • Katarzyna Z****
  • Klaudia D******
  • Kornel F*********
  • Krzysztof B****
  • Krzysztof B*****
  • Krzysztof M*****
  • Krzysztof P******
  • Łukasz J******
  • Łukasz P**********
  • Maciej M*******
  • Maciej M*******
  • Maciej M*******
  • Magdalena Ł*****
  • Marcin W*****
  • Marzena K************
  • Mariusz M**********
  • Mateusz D******
  • Mateusz K********
  • Mateusz M*******
  • Mieczysław Z******
  • Mirosław H**********
  • Monika P********
  • Natasza K*****
  • Paweł B********
  • Paweł D**
  • Paweł G******
  • Paweł Z*****
  • Piotr B*****
  • Piotr Ż**
  • Radosław P*********
  • Radosław Z*******
  • Rafał G********
  • Renata S*******
  • Robert R********
  • Ryszard H***********
  • Ryszard K****
  • Sebastian F**********
  • Stanisław P*******
  • Sylwia C*******
  • Szymon P*****
  • Tadeusz L**********
  • Tomasz G********
  • Tomasz J********
  • Waldemar N******
  • Wiesława S*******
  • Wioleta P*********
  • Wojciech K*******
  • Wojciech S********
  • Zofia B******

Powiązania biznesowe prezeski Fundacji

Jolanta Sawczak od września 2020 roku pełni funkcję prezeski Fundacji „Wspierajmy Zdrowie”. Jest również związana z podmiotami działającymi w sektorze medycznym i około medycznym. Od końca 2024 roku jest prezeską zarządu spółki Ośrodek Badawczo-Leczniczy J.B. Medica, w której posiada 50 udziałów o łącznej wartości 2,5 tys. zł. Z kolei od grudnia 2022 roku zasiada także w zarządzie spółki Medask, gdzie posiada 260 udziałów o łącznej wartości 26 tys. zł. Jolanta Sawczak jest też na co dzień kierowniczką działu organizacyjno-prawnego szpitala św. Łukasza.

Powiązania Jolanty Sawczak ze spółką Medask, Fundacją i Ośrodkiem Badawczo-LeczniczymPowiązania Jolanty Sawczak ze spółką Medask, Fundacją i Ośrodkiem Badawczo-Leczniczym • fot. rejestr.io
Pomóż nam zachować niezależność

Gdy opisujemy niewygodne sprawy, nie zawsze podoba się to władzy. Niezależne media tracą wówczas ogłoszenia z instytucji publicznych. Dlatego przyszłość lokalnego dziennikarstwa zależy przede wszystkim od czytelników. Jeśli cenisz nasze materiały, możesz nas wesprzeć.

Zobacz
szczegóły

Wesprzyj niezależne dziennikarstwo istotne.pl

W ostatnich miesiącach redakcja istotne.pl publikuje materiały dotyczące spraw ważnych dla mieszkańców: szpitala, powiatu, miasta, fundacji, spółek, umów, wydatków publicznych i jawności życia publicznego. To nie są teksty, które powstają w godzinę. To dziesiątki dokumentów, wnioski o informację publiczną, analiza odpowiedzi, skargi do sądów, konsultacje prawne, dojazdy, rozmowy z ludźmi i konsekwentne pilnowanie spraw, które władza najchętniej zostawiłaby bez pytań.

Takie dziennikarstwo kosztuje. A jeśli mamy działać naprawdę niezależnie od miasta, powiatu i szpitala, potrzebujemy wsparcia Czytelników. Tylko dzięki Wam możemy dalej patrzeć władzy na ręce, zadawać niewygodne pytania i opisywać sprawy, które dotyczą publicznych pieniędzy oraz lokalnych układów.

Dlatego prosimy o dobrowolne wsparcie pracy dziennikarskiej: zrzutka.pl/z/niezalezny