Będzie kolejny oddział w szpitalu powiatowym? „To sprawa poufna”

Będzie kolejny oddział w szpitalu powiatowym? „To sprawa poufna”
fot. MZ Powiatowa placówka planuje otwarcie kolejnego oddziału z II stopnia referencyjności.
istotne.pl 183 karol stasik, nfz, szpital powiatowy, sesja rp, adam zdaniuk

W czasie styczniowej sesji Rady Powiatu Bolesławieckiego starosta Karol Stasik poinformował radnych, że uczestniczył – wraz z szefem szpitala powiatowego w Bolesławcu Adamem Zdaniukiem – w spotkaniu z dyrektorem dolnośląskiego oddziału NFZ Andrzejem Oćwieją. Starosta zaznaczył, że powiatowa placówka będzie chciała otworzyć kolejny oddział z II stopnia referencyjności. (Nasz ZOZ obecnie jest klasyfikowany jako placówka I stopnia. Żeby uzyskać wyższy stopień referencyjności, trzeba było mieć trzy oddziały ze stopnia II, bolesławiecki szpital ma dwa: ortopedię i neurologię).

– Sprawa jest poufna, bo inne szpitale też będą się o to starać – mówił w trakcie styczniowego posiedzenia Rady Karol Stasik. Chodzi o to, tłumaczył starosta, że jeśli Narodowy Fundusz Zdrowia uzna, że w jakimś regionie jest niedomoga usług, to ogłosi na nie konkurs. A bolesławiecki ZOZ będzie chciał w tym konkursie wystartować i go wygrać.

Do tematu z pewnością wrócimy.


Przypomnijmy. W czerwcu informowaliśmy, że bolesławiecki szpital powiatowy został sklasyfikowany jako placówka I stopnia. Dyrektor ZOZ-u Adam Zdaniuk zapowiadał jednak, że szpital będzie walczył o II stopień referencyjności. Placówka wystosowała protest do dolnośląskiego NFZ-etu. Do urzędu w naszym województwie trafiło najwięcej protestów w kraju, bo aż 22. 18, w tym protest naszego szpitala, NFZ oddalił w całości.

Joanna Mierzwińska, rzeczniczka dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, tłumaczyła, że bolesławiecki szpital nie spełnia wymagań placówki II stopnia. – Nie mogliśmy uwzględnić tego protestu – wyjaśniała serwisowi istotne.pl. – ZOZ-owi zabrakło jednego oddziału specjalistycznego. Przepisy bardzo precyzyjnie określają, jakie wymagania trzeba spełniać, żeby zostać sklasyfikowanym jako szpital o II stopniu referencyjności.

To, że bolesławiecki ZOZ nadal będzie klasyfikowany jako placówka I stopnia, nie oznacza, że dostanie mniej pieniędzy z Funduszu. NFZ uwzględnił te cztery oddziały, które wykraczają ponad poziom I. Zachowane zostało status quo. Przez 4 lata placówka ma pewny kontrakt z Funduszem.