Wyjątkowa i bardzo dobrze płatna praca. Dostanie ją... maks. 15 osób

Siedziba Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej
fot. www.pansa.pl Ruszył właśnie nabór kandydatów na kontrolerów ruchu lotniczego. O tę pracę może się ubiegać nawet 1500 osób z całej Polski. Kontrolerami zostanie co najwyżej jedna setna.
istotne.pl 183 praca, lotnisko

Reklama

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej ogłosiła właśnie nabór kandydatów na kontrolerów ruchu lotniczego. To bardzo odpowiedzialna (każdego dnia kontrolerzy odpowiadają za życie pół mln pasażerów w samolotach i za mienie o miliardowej wartości), a co za tym idzie – dobrze płatna posada. Zarobki sięgają 20 tys. zł miesięcznie.

Nic więc dziwnego, że o to stanowisko starać się może nawet półtora tysiąca osób. Tyle że dostanie je maksymalnie 15 osób, i to po dwuletnim kursie.

Jak zostać kontrolerem?

Zgłaszać można się za pośrednictwem strony Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (trzeba wypełnić odpowiedni formularz), czyli jedynej instytucji w Polsce, która kształci i zatrudnia cywilnych kontrolerów ruchu lotniczego. PAŻP analizuje zgłoszenia i sama kontaktuje się z wybranymi osobami.

Wybranych czekają i testy, i rozmowy kwalifikacyjne. Jeśli wszystkie z nich wypadną pomyślnie, kandydaci zostają zaproszeni do udziału w kursie, który trwa ok. dwóch lat i – ponownie – składa się z wielu etapów. Po których z grupy 20–25 osób zostaje ok. 60%, czyli maksymalnie piętnastka. Tyle że ktoś, kto zda wszystkie egzaminy, ma zapewnioną pracę na czas nieokreślony.

Kto może się zgłosić?

Na początek wystarczy mieć ukończone 18 lat i co najmniej maturę, a także biegle władać językiem angielskim. Co ważne, przyszli kontrolerzy lotów powinni być odporni na stres i umieć szybko podejmować decyzje. Istotne jest też myślenie analityczne, postrzeganie przestrzenne i umiejętność pracy w zespole.

Wiedza lotnicza na tym etapie nie jest wymagana, choć jak mówi Mikołaj Karpiński, rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w Warszawie, często o tę pracę starają się właśnie fani lotnictwa.

Reklama