Straszna noc w bibliotece w Szkole Podstawowej nr 2

Straszna noc w bibliotece w Szkole Podstawowej nr 2
fot. G. Hanaf W sobotni wieczór dzieci wzięły udział w świetnie przygotowanej akcji ogólnopolskiej „Noc bibliotek” pod hasłem „Groza nie czytać”. Gościem wydarzenia była Grażyna Hanaf autorka bajki terapeutyczne o… strachu.

Nad pierwszą w Polsce edycją „Nocy bibliotek” patronat honorowy objęli: Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biblioteka Narodowa. W akcji wzięło udział 600 bibliotek z całego kraju.

W Bolesławcu na tę okazję bibliotekarka Elżbieta Grzyb wraz z Anną Kot, Małgorzatą Oleś i Anną Kozłowską przygotowały bajkowe zabawy dla dzieci. Pomysłodawczynią i główną organizatorką wydarzenia była Monika Grzyb. W interaktywnej grze uczestnicy wydarzania wybierali groch z … piasku jak Kopciuszek, rozwiązywali kalambury, układali domek Baby Jagi z matematycznych serc i zgadywali po rekwizytach tytuły znanych bajek.

Gościem bolesławieckiej "Nocy bibliotek" była pisarka Grażyna Hanaf, która zaprezentowała swoją bajkę „Dziewczynka-skrzynka”. Dzieci słuchały czytanej lektury z zapartym tchem. Bajka je nastraszyła, rozbawiła do łez i bardzo się im podobała. Wspólnie z autorką i jej córką uczniowie malowali skrzynki strachu, gdzie roiło się od pająków, węży, dziwnych bohaterów gier komputerowych oraz klaunów. Dziecięce strachy były – o dziwo – kolorowe i bardzo radosne. Jedna z uczestniczących w zabawie mam namalowała strzykawkę w swojej skrzynce strachu. Jej lęk dzieci przyjęły z pobłażliwością i skwitowały go krótko: „Jak można się bać szczepionek?!”. Wszystkie strachy, te duże i te małe, zostały schowane w skrzynkach i wyeksponowane na zaimprowizowanej na potrzebę chwili wystawie.

Organizatorami akcji ogólnopolskieJ byli: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Gazeta Wyborcza i Magazyn Książki, Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Instytut Książki.