Trzymają w domu węże, jaszczurki, a nawet... aligatora

Aligator
fot. freeimages.com (champion73) Mieszkańcy powiatu lubińskiego, którzy są miłośnikami dzikich zwierząt, najczęściej hodują w swoich domach papugi, jaszczurki, żółwie i węże. Wśród zarejestrowanych okazów jest również jeden aligator i struś.
istotne.pl 0 zwierzęta, miasto lubin

Reklama

Bez względu na to, czy kupimy dzikie zwierzę w sklepie zoologicznym, czy przywieziemy je legalnie do Polski, mamy obowiązek wpisać je do powiatowego rejestru. Po zakupieniu zwierzęcia należy najpierw udać się z nim do powiatowego lekarza weterynarii, a następnie do starostwa powiatowego w celu jego zarejestrowania.

Jak wynika z dokumentacji prowadzonej przez referat ochrony środowiska, najczęściej decydujemy się na zakup papug. Od 2003 roku zarejestrowano ich 28. Kolejne popularne zwierzęta to jaszczurki, a wśród nich legwany i kameleony. Zaraz po jaszczurkach dużą popularnością cieszą się też żółwie i węże, a wśród ostatnich głównie pytony i boa.

Jak mówią pracownicy urzędu, dotychczas rejestrowane zwierzęta zakupione były legalnie na terenie Polski w sklepach zoologicznych. Import dzikich zwierząt do kraju, bez odpowiednich zezwoleń, jest bowiem nielegalny. Najczęściej dzikich zwierząt nie przywozi się z egzotycznych krajów, lecz rodzą się one w Polsce, w specjalnych hodowlach.

(Powiat Lubiński/ii)

Reklama