Od 3 marca 2025 roku PWiK Bolesławiec spółka z o.o. ma nową nazwę: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Dolina Bobru sp. z o.o.
– PWiK w Bolesławcu kojarzy się przede wszystkim z Bolesławcem, od kiedy do spółki przyłączyliśmy gminy Lwówek i Wleń zaczęły docierać do nas sygnały od mieszkańców tych gmin, że chcieliby zmiany nazwy – mówi prezes Grzegorz Kozłowski. – Ten temat wracał coraz częściej podczas różnych spotkań. Zawsze staramy się słuchać opinii innych w takich sprawach, bo wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Dobrym momentem na zmianę było przystąpienie do Spółki w roli wspólnika gminy Jeżów Sudecki. Zanim stało się to faktem, zarząd podjął rozmowy ze wspólnikami w sprawie zmiany nazwy spółki oraz nowego logotypu. Ponieważ tym, co łączy wszystkie gminy, które obsługuje spółka, jest rzeka Bóbr, decydując się na nową nazwę, poszliśmy tym tropem. Wtedy wyklarował się nam pomysł, że znajdujemy się wszyscy w Dolinie Bobru. I tak powstała nazwa: PWiK Dolina Bobru sp. z o.o. – wyjaśnia Grzegorz Kozłowski.
Reklama
Zmiana nazwy Spółki nie ma wpływu na zawarte dotychczas umowy, informuje prezes, wszystkie pozostają w mocy i nie wymagają aneksowania. Nie zmieniły się też numery: identyfikacji podatkowej (NIP), identyfikacyjny REGON, Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Nie zmieniły się też: rejestr bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO, numer rachunku bankowego, ani adres siedziby głównej.
– Zatrudniliśmy pracowników, którzy dotychczas zajmowali się gospodarką wodno-ściekową na terenie Gminy Jeżów Sudecki – wyjaśnia Grzegorz Kozłowski. – I otworzyliśmy kolejne Biuro Obsługi Klienta w Jeżowie Sudeckim przy ulicy Długiej nr 63A – dodaje prezes.
Historia PWiK i wcześniejsze nazwy
Początki systemu wodociągów i kanalizacji
Jeśli chodzi o historie przedwojenną informacja o ujęciu bolesławieckiego żywego źródła pojawia się już w kronice Holsteina (najstarszej kronice Bolesławca). W 1538 roku w kronice Bolesławca znajduje się wzmianka o cesarzu Fryderyku I, który zaczerpnął dłonią wody u źródła i stwierdził, że działa ona orzeźwiająco. Woda zaczerpnięta ze źródła miała posiadać cudowne działanie, co było powodem licznych pielgrzymek z Saksonii i Śląska. Źródło zaopatrywało miasto w wodę, którą dystrybuowano systemem wodociągowym. Związana z nim kanalizacja była podstawą systemu irygacji ogrodów i pól (drugiego w Europie po Goudzie w Holandii).
Budowę całościowego systemu kanalizacji rozpoczęto w 1531 r. Sieć rozciągała się od Piwnicy Ratuszowej, prowadziła przez miejskie fosy aż do terenów położonych nad Bobrem (Lohgarten), gdzie odprowadzane ścieki użyźniały 11 ogrodów. Kanały, podobnie jak sieć wodociągowa, położone były na podwórkach domostw. Były czyszczone ręcznie raz w roku, na gruntach prywatnych przez właścicieli posesji, na pozostałych przez służby miejskie.
Legendy głosiły, że woda, która służyła ludziom i zwierzętom miała przynosić zdrowie, pomyślność, a nawet wierność małżeńską. Niektórzy ludzie wierzyli też, że przynosi życie wieczne. Dzięki tej wodzie również piwo z Bolesławca cieszyło się wyjątkową sławą.
O historii bolesławieckiej kanalizacji przypomina pamiątkowy kamień z tabliczką i wyrytymi datami. Znajduje się on na skwerze przy ulicy Bankowej (przy szkole Podstawowej nr 2). Pomnik został gruntownie odremontowany przez Spółkę PWiK, która dba o tradycję i jakość bolesławieckiej wody.
Historia przedsiębiorstwa po 1945 roku
Przedsiębiorstwo po 1945 roku przechodziło kilka reorganizacji i zmian statusu prawnego. W latach 50. i 60. XX w. firma była częścią Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. W latach 70. Firma działała jako zamiejscowy oddział Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Estetyki Miast w Jeleniej Górze.
W 1975 r. stała się częścią Powiatowego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, a w 1976 r. została włączona w skład Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jeleniej Górze.
Dopiero w 1993 roku Spółka stała się samodzielnym przedsiębiorstwem państwowym pod nazwą Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu. Procedura przekształcania przedsiębiorstwa w spółkę została jednak przerwana.
W listopadzie 2007 r. na wniosek Prezydenta Piotra Romana, poprzedzony długotrwałą procedurą prawną, Minister Skarbu Państwa zapoczątkował ponowny proces komunalizacji przedsiębiorstwa podpisując akt jego komercjalizacji. Fakt ten spowodował utworzenie jednoosobowej spółki Skarbu Państwa, działającej pod nazwą PWiK w Bolesławcu Sp. z o.o., jako następcy prawnego przedsiębiorstwa państwowego. Drugi etap procesu komunalizacji spółki został pomyślnie zakończony w czerwcu 2009 r., a 100% jej udziałów objął utworzony przez samorządy Miasta i Gminy Bolesławiec Związek Międzygminny „Bóbr”.
- Po 1945 roku: Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Jelenia Góra Zakład w Bolesławcu
- 1993 rok: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu
- 2008 rok: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu sp. z o.o.
- 2025 rok: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Dolina Bobru sp. z o.o.
Przystąpienie do Spółki innych gmin:
- 1 maja 2014 rok: do Spółki przystąpiła Gmina i Miasto Lwówek Śląski
- 1 stycznia 2020 roku do Spółki przystąpiła Miasto i Gmina Wleń
- 1 stycznia 2025 roku do Spółki przystąpiła Gmina Jeżów Sudecki
Nowoczesna Spółka PWiK Dolina Bobru sp. z o.o. dba o swoich klientów
Nowoczesne rozwiązania technologiczne Spółki to również wygodna aplikacja e-BOK. Klienci dzięki niej łatwo i szybko opłacą faktury, podadzą stan licznika i skontaktują się z Przedsiębiorstwem. Aplikacja e-BOK jest łatwa i intuicyjna w obsłudze.
W celu pobrania aplikacji na urządzeniu mobilnym z systemem Android należy otworzyć stronę ebok.pwik.dolinabobru.eu w jednej z przeglądarek: Chrome, Opera, Samsung Internet i zezwolić na automatyczną instalację aplikacji.
Uregulowanie płatności za fakturę jest możliwe bezpośrednio z ekranu startowego. Wystarczy kliknąć przycisk „zapłać” widoczny po zalogowaniu do serwisu.
Reklama
Panel Klienta został wyposażony w dodatkową funkcjonalność „zmień płatnika”, która umożliwia zarządzanie wszystkimi punktami odbiorcy w przypadku Klientów posiadających wiele wodomierzy. Zmiana płatnika skutkuje zaktualizowaniem danych w zakresie konkretnego punktu odbiorcy (np. wykresy i tabele zużyć, faktury, umowy).
Dodatkowo Panel Klienta rozszerzono o wyświetlanie rodzaju taryfy przypisanej do poszczególnych punktów odbiorcy. Z nowego systemu e-BOK PWiK Dolina Bobru sp. z o.o. skorzystać mogą wszyscy klienci Przedsiębiorstwa, którzy posiadają umowę o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków.