Znaki drogowe w centrum miasta budzą kontrowersje

Znaki drogowe w centrum miasta budzą kontrowersje
fot. Marcin Zabawa Na krótkim odcinku ulicy Asnyka stoją aż trzy znaki zakazu zatrzymywania się. Zarząd Dróg Powiatowych zapewnia, że oznakowanie jest prawidłowe.
istotne.pl znak, zdp bolesławiec, powiat bolesławiecki

O nagłośnienie sprawy poprosił nasz Czytelnik, który zwrócił uwagę na trzy znaki zakazu zatrzymywania się, ustawione przy ulicy Asnyka. W mailu do redakcji napisał, że pierwszy znak umieszczono „dokładnie w środku skrzyżowania z ulicą Polną”. I dodał: „Jako że skrzyżowania mają moc odwoływania większości znaków zakazu, znak ten nie ma żadnej mocy, gdyż został postawiony na skrzyżowaniu, które jednocześnie go odwołuje! Ten znak stoi tam bez sensu kilkanaście lat!”.

Znak zakazu przy skrzyżowaniu z ulicą PolnąZnak zakazu przy skrzyżowaniu z ulicą Polnąfot. Marcin Zabawa

Czytelnik poruszył też kwestię znaków zakazu zatrzymywania się, które pod koniec ub.r. postawiono przy siedzibie starostwa powiatowego. Przy znakach zamontowano tabliczki z napisem „Nie dotyczy samochodów Starostwa”. „Jak się domyślam, mają one wyłączyć z zatrzymywania się pojazdów kilkudziesięciometrowy odcinek drogi przed budynkiem Starostwa. Mają, ale tego nie robią! Znaki są tak ustawione, że zabraniają w zasadzie zatrzymywania się na całym odcinku drogi!” bulwersuje się mężczyzna.

fot. Marcin Zabawa

Według Czytelnika, problem w tym, że nikt nie ustawił znaków odwołujących oba zakazy. „Jeśli zakaz ma dotyczyć rzeczywiście tylko małego odcinka przed budynkiem starostwa, to należy usunąć B-36 [zakaz zatrzymywania się – przyp. red.] na skrzyżowaniu z Polną, a przed starostwem postawić znaki dwustronne B-36” radzi mężczyzna. I dodaje, że według niego bałagan w oznakowaniu odcinka spowodowany jest „niechlujnością Zarządu Dróg Powiatowych”.

Zarząd Dróg Powiatowych odpiera zarzuty

– Znak stoi przy skrzyżowaniu z ulicą Polną i obowiązuje aż do skrzyżowania z ulicą Mickiewicza – tłumaczy Anatoliusz Koper, zastępca kierownika Zarządu Dróg Powiatowych. Zdaniem urzędnika, oznakowanie na tym odcinku jest prawidłowe. Kierowcy, którzy nagminnie parkują auta przy ulicy Sierpnia '80, łamią przepisy.

fot. Marcin Zabawa

Zapytany, z jakiego powodu przy siedzibie starostwa zamontowano dwa nowe znaki zakazu, wiceszef ZDP odpowiedział: – Ta zmiana została wprowadzona na podstawie decyzji starosty Cezarego Przybylskiego. Rzeczą niezrozumiałą byłoby, gdyby samochody urzędu nie mogły tam parkować.

Aktualizacja 2009-03-16 14:38

Poniżej prezentujemy zdjęcie, które przysłał nam Czytelnik.

fot. Czytelnik

(informacja ii)