Inteligentna sygnalizacja świetlna przy zbiorniku retencyjnym

Inteligentna sygnalizacja świetlna przy zbiorniku retencyjnym
fot. MZ O sprawie w czasie listopadowej sesji Rady Miasta Bolesławiec mówił prezydent Piotr Roman.
istotne.pl sygnalizacja, sesja rm

Magistraccy urzędnicy zaakceptowali jakość prac przy budowie sygnalizacji świetlnej wzbudzanej na przejściu dla pieszych w ciągu drogi wojewódzkiej nr 297 (a konkretnie przy Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym „Leśny Potok”, ul. Jeleniogórska). – Co prawda wcześniejsze deklaracje o współfinansowaniu nie zostały zrealizowane przez naszych partnerów [chodzi o Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei – przyp. „ii”] – mówił Piotr Roman. – Ale my zdecydowaliśmy, że bez względu na wszystko ta sygnalizacja tam powstanie.

Dlaczego właśnie tam? Pierwszy powód, wyjaśniał prezydent, to kwestia bezpieczeństwa przy zbiorniku retencyjnym (ośrodek cieszy się dużym zainteresowaniem bolesławian). Drugi – spowolnienie aut, które wjeżdżają do miasta od strony południowej.

– Te światła są inteligentne – pokreślił Piotr Roman. – W momencie kiedy samochód podjeżdża, przekraczając dozwoloną prędkość, zapala się czerwone światło. To swoista kara dla takiego kierowcy.

Co więcej, za pomocą kamer ruch jest tutaj płynnie regulowany. Jeśli jego natężenie jest większe, zielone światło dla aut świeci się dłużej itp. A wszystko to jest sprzężone z przyciskami dla pieszych. Koszt tej inwestycji to ponad 92 tys. zł. Pieniądze w całości pochodzą z budżetu Miasta Bolesławiec.

– Myślę, że w przyszłości trzeba by podobne sygnalizacje postawić na wszystkich drogach wjazdowych do Bolesławca – dodał prezydent. – Radni już mnie o to pytali.

Do tematu wrócimy.