Psychopedagodzy w MZS nr 1 w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa

Tydzień Bezpieczeństwa
fot. D.K. Kołodziej 7 czerwca członkowie Polskiego Towarzystwa Psychopedagogicznego kolejny już raz gościli w Miejskim Zespole Szkół nr 1 w Bolesławcu w ramach akcji Tydzień Bezpieczeństwa.
istotne.pl 0 psychopedagog, warsztaty, edukacja

Reklama

W tym roku tematem były narkotyki. W lekcjach uczestniczyli uczniowie zarówno Szkoły Podstawowej nr 5 im. Aleksandra Janowskiego, jak i Gimnazjum Samorządowego nr 4.

Warsztaty rozpoczęły się od zajęć prowadzonych przez Mateusza Mikołajewicza i Kamila Walczewskiego, bolesławian, członków Towarzystwa, związanych na co dzień z Jelenią Górą i Wrocławiem.

Młodzież odpowiadała na pytania o to, czym są narkotyki i jak wpływają na zdrowie człowieka. Uczestnicy warsztatów trafnie odpowiadali: „Narkotyki prowadzą do uzależnień”, „Narkotyki prowadzą do obniżenia własnej samooceny” czy też po prostu „Narkotyki to zło!”

Równie trafne były spostrzeżenia na temat terminu „uzależnienie”. Uczniowie MZS nr 1 zgodnie mówili, że to taki stan, w którym jesteśmy zniewoleni przez pewną substancję. Wskazywali również, że uzależnienia nie muszą być tylko związane z narkotykami, ale również może być to uzależnienie od gier komputerowych, które są zmorą dzisiejszych czasów.

– Uczniowie wymieniali się uwagami o dostępności narkotyków na terenie Bolesławca i w okolicach – mówi Mateusz Mikołajewicz, prezes wrocławskiego PTPP. – Wspominane były również sytuacje, w których mieli styczność z osobami uzależnionymi. Muszę przyznać, że świetnie prowadziło się warsztaty z tak wspaniałą i mądrą młodzieżą.

W czasie zajęć przedstawiony został również aspekt społeczny brania narkotyków. Wskazywano na fakt, że osoby uzależnione są jednostką w pewnej grupie społecznej – mają rodziny, przyjaciół czy znajomych, którzy stają się ludźmi współuzależnionymi, czyli trwale pozostającymi w toksycznym związku z narkomanami, co powoduje również wiele chorób o podłożu psychicznym.

Warsztaty w grupie gimnazjalnej zostały poprowadzone również przez pedagoga Dawida Karola Kołodzieja, który prowadził też ubiegłoroczne zajęcia. Można zauważyć, że uczniowie i nauczyciele pozytywnie odbierają idee prowadzonych przez PTPP warsztatów. – Współpraca ze środowiskiem nauczycielskim pozwala nam na wczesną interwencję w sprawach niebezpieczeństw, jakie dotykają uczniów – podkreśla D.K. Kołodziej, prezes zarządu głównego PTPP. – Warsztaty, które prowadzimy, nie są kolejną nudną lekcją. To przestrzeń, w której młodzież może uzyskać informację o zagrożeniach, ale również wypowiedzieć się na temat własnych doświadczeń związanych z poruszanym problemem. Mamy nadzieję, że wkrótce przeprowadzimy kolejne tak ważne akcje!

DKK/ii

Reklama