Powiat pozyskuje fundusze na remont Teatru

Budynek Starego Teatru w Bolesławcu
fot. B.org Budynek Starego Teatru jest w fatalnym stanie technicznym. Starostwo Powiatowe pozyskało już 1 mln zł na pierwszy etap prac remontowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, cała inwestycja zakończy się w 2009 r.
istotne.pl 0 remont, teatr, dariusz kwaśniewski, bautzen, powiat bolesławiecki

Reklama

W marcu informowaliśmy, że Inspektor Nadzoru Budowlanego zamknął Stary Teatr z powodu jego fatalnego stanu technicznego. Właścicielem budynku jest Starostwo Powiatowe. Na początku tego roku rozpoczęto starania o wpisanie budynku do rejestru zabytków.

„Wydaje się, że szanse pozyskania pieniędzy na teatr jako na zabytek nie są bardzo duże. Na terenie Dolnego Śląska jest wiele innych zabytków, które bardziej zasługują na takie wsparcie” tłumaczy Dariusz Kwaśniewski, Członek Zarządu Powiatu Bolesławieckiego. – „Rozmowy z przedstawicielami m.in. Urzędu Marszałkowskiego pozwoliły nam wywnioskować, że największą szansą na uzyskanie dofinansowania na remont i modernizację teatru jest program operacyjny Europejska Współpraca Terytorialna Polska – Saksonia”. EWT ma się rozpocząć na początku przyszłego roku.

Aby pozyskać fundusze, starostwo musi przedstawić przynajmniej dwuletni projekt współpracy kulturalno-artystycznej między powiatem bolesławieckim a powiatem Bautzen. „Chcemy stworzyć na bazie MDK-u i Starego Teatru coś, co w naszym planie inwestycyjnym nazywa się Międzynarodowe Centrum Kultury Dzieci i Młodzieży” mówi Dariusz Kwaśniewski. – „Dwukrotnie prowadziłem rozmowy z różnymi przedstawicielami strony niemieckiej. Wkrótce wybieram się na kolejną wizytę do Bautzen, być może ostatnią”. Podczas tej wizyty prawdopodobnie ustalony zostanie harmonogram prac nad polsko-niemieckim projektem.

Powiat pozyskał już 1 mln zł na pierwszy etap prac remontowych. Teatr musi najpierw zostać doprowadzony do takiego stanu, by można go było modernizować. Aby jednak prace się rozpoczęły, potrzebna jest pełna dokumentacja projektowo-budowlana. Ogłoszono już nawet dwa przetargi. Tyle że... nie zgłosiła się ani jedna firma. „Nikt nie chce sie podjąć tego zadania. Ogłosiliśmy trzeci przetarg, mamy nadzieję, że ten zakończy się sukcesem” mówi Kwaśniewski.

Gdyby nie udało się pozyskać pieniędzy w ramach EWT, powiat będzie starał się o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego lub z programu operacyjnego Ministra Kultury. „Wszystko, co mogliśmy zaplanować, jest już zaplanowane” dodaje Dariusz Kwaśniewski.

(informacja GA)

Reklama