ZEC jest oszczędny i świetnie dba środowisko

Urządzenia odpylające ZEC
fot. G. Hanaf Bolesławiecki Zakład Energetyki Cieplnej ma jeden z najnowocześniejszych systemów odpylania oraz najlepsze z dostępnych na rynku kotłów. Dowiedz się jak to działa i co nam daje.
istotne.pl 0 zec bolesławiec

Reklama

Zakłady Energetyki Cieplnej w Polsce dbają o środowisko i emitują jak najmniejszą ilość zanieczyszczeń w atmosferę. Bolesławiecki ZEC dostosowując się do wciąż zmienianych przepisów, wynikających z dyrektyw unijnych, zmniejszył emisję pyłu do 100 miligramów na metr sześcienny, mimo, że tak rygorystyczne parametry będą obowiązywały dopiero od 2016 roku, ZEC już jest do tego przygotowany.

Najnowsza generacja urządzeń odpylających

Ta modernizacja była dwuetapowa. W 2013 roku dotyczyła dwóch kotłów. - Większość zakładów zakłada filtry workowe, my założyliśmy nowoczesne urządzenia odpylające bez tych filtrów – mówi Maciej Gancarz – Nasz zakład posiada najnowszą generację tych urządzeń, opatentowaną przez polską firmę inżynierską i będącą dziełem rodzimej myśli technicznej. Filtry nie zawsze i nie we wszystkich warunkach są metodą optymalną. My założyliśmy urządzenia odpylające (B\baterie cyklonów i multicycyklonów). Sprawdzają się dobrze, pozwalają na osiągniecie efektu emisji pyłu poniżej 100 milimetrów pyłu na m3 – dodaje kierownik Działu Produkcji Energii Cieplnej.

ZEC nowoczesny system odpylającyZEC nowoczesny system odpylającyfot. G. Hanaf

Przed modernizacją układu odpylania analizowano, jakie urządzenia będą odpowiednie w konkretnych warunkach pracy ZEC. Filtry workowe wymagają ścisłego reżimu pracy temperaturowej, a ZEC pracuje cały rok. To specyficzna sytuacja, bo są to dwa odrębne sezony: letni, kiedy kotły pracują na innych parametrach (na mniejszym obciążeniu i niższych temperaturach) i sezon zimowy. Takie różnice temperatur spalin podczas tych dwóch sezonów niekorzystnie wpływałyby na pracę filtrów, powodując ich szybkie zaklejanie wilgotnym pyłem. Filtry workowe są również drogie w eksploatacji, roczny koszt to ok. 20 tysięcy rocznie. Nasze urządzenia w zasadzie nie generują żadnych dodatkowych kosztów.

Kotły: Pankracy, Serwacy, Bonifacy i Zośka

Nowoczesne kotły Zakładu Energetyki Cieplnej to inwestycja z lat 2004-2005. Imiona nadano im, bo są sercem ciepłowni. Ważne jest to, że bolesławiecka ciepłownia ma najlepsze dostępne na rynku kotły wykonane w technologii ścian szczelnych. Mimo tego, że to kotły węglowe, mają one bardzo wysoką sprawności, aż 85% i jest to wartość porównywalna do kotłów gazowych.
Oprócz technologii ścian szczelnych na duży odzysk ciepła z węgla pozwala pełna automatyzacja kotłów. Nowoczesny system automatyki pozwala na optymalizację procesu spalania. Po modernizacji z 2005 roku inną oszczędnością jest oszczędność energii elektrycznej. To jest znacząca zniżka bo ok. 50%.

ZEC nowoczesny system odpylającyZEC nowoczesny system odpylającyfot. G. Hanaf

Jako anegdotę można podać, że po tej zmianie pracownicy Zakładu Energetycznego przyjeżdżali skontrolować układy pomiarowe, nie rozumiejąc dlaczego wskazują tak małe zużycie energii. Wszystko to dzięki zastosowaniu falowników i dzięki wyodrębnieniu układu hydraulicznego kotłów z osobnymi pompami. Dawniejszy jeden układ kotłów i sieci miejskiej został rozdzielony. Pozwoliło to zaoszczędzić energię, poprzez zmniejszenie oporu jaki wcześniej musiały pokonać sieciowe pompy obiegowe.

Ta modernizacja wpływa na ekonomię Zakładu. Z tej samej ilości węgla uzyskiwane jest więcej energii. Miastu daje to bezpieczeństwo i stabilność cen oraz działanie ciepłowni na wysokim poziomie technologicznym. Wykonawca modernizacji często przywozi do ZECu wycieczki z Wrocławia. Studentom i specjalistom z branży prezentuje kotłownię jako wzorcową.

Reklama