Nową powieść Grażyny Hanaf promuje serwis literacki Reading Space

Okładka Joachim Zemsta
fot. istotne.pl W grudniu premiera drugiej części Joachima – „Joachim Zemsta”, powieści, której akcja toczy się w Bolesławcu. Fragment książki można przeczytać na stronach serwisu literackiego Reading Space.
istotne.pl 0 grażyna hanaf, joachim zemsta

Reklama

Spotkanie z autorką i przedsprzedaż powieści w czwartek, 3 grudnia o 18:00 w CIK Orzeł. Wstęp wolny.

"Joachim" – powieść wydana w 2013 roku podbiła serca wielu czytelników w Polsce. Kontunuacja "Joachim Zemsta" ma wątek kryminalny, ale nie brakuje w niej ulubionych postaci z pierwszej części książki. Jest urzędnik Teodor, feministka i lokalna dziennikarka Diana oraz fundamentalna katoliczka Babcia Róża i jej krasnal.

Platforma literacka Reading Space jako pierwsza opublikowała fragment powieści. To serwis wspierający autorów. Poniżej wywiad z twórcami serwisu zawierający wiele ciekawych informacjami dla miłośników literatury i twórców w każdym wieku.

Zespół Reading Space tworzy trójka redaktorów z ponad 10-letnim stażem w tym zawodzie. Oprócz pracy Ewę, Daniela i Asię łączy pasja do literatury i chęć promowania książek polskich pisarzy.

Baner Reading SpaceBaner Reading Spacefot. readingspace.pl

Czym jest platforma Reading Space i czym odróżniacie się od innych serwisów literackich, blogów czy stron wydawców?
Reading Space nie jest typowym serwisem literackim, w którym można otworzyć konto, a następnie wrzucać na stronę, co się chce. Nie koncentrujemy się też na recenzjach książek, tak jak to robi wielu blogerów. Tutaj główną rolę odgrywają fragmenty uzupełnione o streszczenia – każdy może je poczytać i wyrobić sobie własne zdanie. Będziemy się cieszyć, jeśli podzieli się nim w komentarzu. Nie jesteśmy związani z konkretnym wydawnictwem, a więc naszych propozycji nie ograniczamy wyłącznie do oferty jednego z nich.

Promujemy nie tylko książki, lecz także autorów. Przeprowadzamy z nimi wywiady, pytając, jaki jest ich styl pracy, kiedy znajdują czas na pisanie, co ich inspiruje etc. Asystujemy im w karierze, odnotowując debiuty literackie, kolejne osiągnięcia i wysyłając informacje o tym do prasy. Nasz serwis literacki chce łączyć nie tylko autorów i czytelników, ale również wydawnictwa. Przygotowujemy newsletter skierowany do tych ostatnich.

Dzięki Reading Space wydawcy mają okazję zapoznać się z fragmentami nigdzie niepublikowanych jeszcze powieści, a także sprawdzić, już bezpośrednio na stronie, jakie opinie im towarzyszą. Wydawców zapraszamy też do „testowania” fragmentów utworów, którymi są zainteresowani, ale co do druku których jeszcze nie podjęli ostatecznej decyzji. Reading Space to także dobre miejsce na prezentowanie książek, które się właśnie ukazały.

Skąd idea powstania takiej platformy?
Uważamy, że polska literatura – zarówno ta „najwyższych lotów”, jaki tzw. popularna – potrzebuje wsparcia. Konkuruje na rynku z masą tłumaczonych powieści, z których wiele bynajmniej nie wyróżnia się wielką wartością artystyczną, często wręcz przeciwnie. Są jednak wydawane, bo dla wielu wydawnictw kupno licencji jest łatwiejszym i tańszym rozwiązaniem niż inwestycja w szerzej nieznanych polskich autorów, a cóż dopiero debiutantów i budowanie ich pozycji. Poza tym dużą rolę odgrywa wsparcie marketingowe zagranicznych wydawnictw i agencji literackich.

Los początkującego, a nawet nie tylko początkującego pisarza w Polsce nie jest łatwy. Część z nich publikuje swoje utwory własnym sumptem, a potem ma problem z dotarciem do czytelników i wypromowaniem książki. Podobne kłopoty mają czasami również ci, którzy współpracują z wydawnictwami. Często okazuje się, że wydanie to dopiero pierwszy krok i na tym kroku wiele książek kończy drogę. Bez promocji, reklamy, wsparcia marketingowego etc. giną w natłoku pozycji pochodzących głównie „z importu”.
Stworzyliśmy więc Reading Space, bo chcemy promować ciekawe książki (również z gatunku tzw. popularnych) oraz autorów, których twórczość nam się podoba.

Jakie korzyści ma odwiedzający Was czytelnik?
Na stronie www.readingspace.pl oprócz streszczeń książek, wydanych i niewydanych, można poczytać ich fragmenty, a także wysłać zgłoszenie z prośbą o całość utworu lub większy kawałek (decyzja o udostępnieniu zależy od autora). Poza tym są też wywiady z pisarzami. Warto poznać autorów, ponieważ ich doświadczenia mogą być cenne dla kogoś, kto marzy o napisaniu własnej książki, ale nie wie, jak się do tego zabrać. Wkrótce też pojawią się artykuły z radami, jak doskonalić warsztat literacki oraz doprowadzić do udanego debiutu, a także informacje o wydarzeniach, np. wieczorach autorskich, konkursach itp.

Jakie plany na przyszłość?
W najbliższej: będziemy rozwijać kreatywne, nietypowe formy promocji książek, organizować wieczory autorskie „z niespodzianką” oraz spotkania tematyczne. Oczywiście, cały czas rozbudowujemy stronę – zamieszczamy coraz więcej książek, coraz więcej wywiadów z pisarzami. W dalszej przyszłości chcemy tłumaczyć i „eksportować” polską literaturę za granicę (stąd angielska nazwa serwisu – perspektywiczna).

Czym już możecie się pochwalić?
Na razie pomysłem, bo dopiero wystartowaliśmy, tydzień temu. Zadaj nam to pytanie za rok. Ale już teraz możemy powiedzieć, że cieszymy się, bo od razu pozyskaliśmy do współpracy wielu zdolnych autorów.

Zapraszamy do polubienia fanpage'u Reading Space na Facebooku.

Reklama