Pierwszy film Michała Żaka w Forum

Pierwszy film Michała Żaka w Forum
fot. BOK-MCC BOK-MCC zaprasza na pokaz obrazu „III Zasada” w reżyserii Michała Żaka, ucznia I LO w Bolesławcu. Seans odbędzie się 22 października.
istotne.pl forum, film, żak, michał

– Film w zamyśle miał być naszym pierwszym większym projektem z profesjonalnym zapleczem, ale ekipa w większości znała się już wcześniej, więc nie było problemów z aklimatyzacją – mówi Michał Żak, twórca „III Zasady” i uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu. – To mój pierwszy raz, jeśli chodzi o reżyserię. Nigdy nie spodziewałbym się, że jest to aż tak wymagające zajęcie, wymagające doskonałej znajomości tematu i ciągłej kreatywności. Jest to mimo wszystko bardzo wynagradzająca praca, gdy po ciężkim dniu zdjęciowym wiadomo, że coś z tego będzie.

Jak podkreśla młody reżyser, aktorzy – a w szczególności główna trójka (Eryk Ochendzan, Kuba BrzezickiPaulina Sudół) – mieli przed sobą trudne zadanie. – Ale myślę, że wyszło ciekawie i wszyscy zapamiętają to jako fajne doświadczenie – dodaje.

Inspiracją do napisania scenariusza były... pomysły na ujęcia – Pojedyncze kadry, efekty i sztuczki operatorskie, które chcieliśmy wykorzystać, musiały mieć scenariusz – tłumaczy Michał Żak. – Nie chciałbym zdradzać fabuły, ale mogę powiedzieć, że opiera się ona na prostej historii o opresji, wrażliwości i słabości psychicznej.

– Jeśli film okaże się sukcesem, to zaczniemy następny projekt. Być może dzięki temu Bolesławiec stanie się miastem młodych filmowców i powróci tu festiwal kina offowego – mówi reżyser.

Seans odbędzie się w sobotę, 22 października, w kinie Forum. Początek o 12:00. Wstęp wolny.

fot. Michał Szwed

„III Zasada”
Reżyseria: Michał Żak
II reżyser: Bartosz Amroziewicz
Producent: Michał Szwed
Koproducent: Bolesławiecki Ośrodek Kultury-Międzynarodowe Centrum Ceramiki w Bolesławcu
Realizacja: Pracownia Edukacji Filmowej BOK-MCC
Zdjęcia: Michał Szwed
Operatorzy kamer: Maciej Pańczak, Sebastian Pilarczyk, Bogdan Kalita
Montaż: Michał Szwed, Michał Żak

(informacja: MŻ/ii)