Gwiazdy Jakubów: Sambor Dudziński, Witek Muzyk Ulicy i Hoyraky

Gwiazdy Jakubów: Sambor Dudziński, Witek Muzyk Ulicy i Hoyraky
fot. MDK Zgorzelec Znamy gwiazdy tegorocznej edycji zgorzeleckiego Święta Starego Miasta, czyli Jakubów. Przeczytaj, kiedy i co będzie się działo.
istotne.pl koncert, teatr, zgorzelec, jakuby

Kramy z cudeńkami, rzemieślnicy starych fachów, a do tego występy teatrów ulicznych, koncerty i pokazy walk historycznych. To wszystko sprawi, że w weekend 26-27-28 sierpnia musicie być z nami na Przedmieściu Nyskim w Zgorzelcu. Polecamy także po sąsiedzku Altstadtfest w Görlitz.

A co na Święcie Starego Miasta, czyli zgorzeleckich Jakubach, żeby uchylić nieco rąbka tajemnicy?

Program wciąż dopinamy, ale już teraz, wierzymy, że bez żadnych negatywnych konsekwencji, możemy co nieco się pochwalić...

Zaczniemy już w czwartek 25 sierpnia, gdy uliczni zawadiacy, których tak lubicie, czyli artyści festiwalu BuskerBus, ustawią się w liczbie około czterdziestu w każdym kąciku skweru Popiełuszki i dadzą tam popis swoich umiejętności. Będzie więc muzyka, żonglerka i... magiczne sztuczki.

W piątek 26 sierpnia, oprócz uroczystego otwarcia Jakubów i koncertów na scenie przy moście Staromiejskim, mamy w planie m.in. Łąkę Filozofów, czyli dyskusje na tematy fundamentalne, prowadzoną pod gołym niebem przez intelektualne znakomitości. Będzie też coś ekstra... Połączenie dawnej muzyki z ultranowoczesną techniką i wizualizacjami. Ale cssst... więcej szczegółów dopiero niebawem.

Sobotę 27 sierpnia nazwaliśmy Dniem Artystów Ulicy. Po nadnyskim deptaku przechadzać się będą, racząc jakubowych gości muzyką, m.in. Duo Ruach, znany i lubiany przez zgorzelczan Szelindek z Węgier, a prosto z Warszawy nasza wschodząca gwiazda, czyli Witek Muzyk Ulicy. Na swojej muzycznej machinie pojawi się także Sambor Dudziński. Nie zabraknie teatrów i ich ulicznych parad. Wzdłuż Nysy przejdą m.in. artyści Teatru Porywaczy Ciał, a Teatr A3 zaprezentuje wieczorem niesamowitą paradę lampionów. Na łące teatralnej, na której przedstawienia dla dzieci pokaże także Teatr Małe MI, rozegrane zostaną po raz pierwszy w Zgorzelcu i po raz pierwszy w naszym kraju... Mistrzostwa Polski w rzucie butem! Muzyką rozbrzmi scena. Na niej m.in. znakomita folkowa formacja Hoyraky.

Niedziela 28 sierpnia będzie historyczna. Zaproszone na Jakuby grupy rekonstrukcyjne zaprezentują m.in. pokazy tańców, kursy walki białą bronią, musztrę dla publiczności, strzelnicę łuczniczą; będą pokazy rzemiosł, gry i zabawy historyczne, pokazy walk, manewry wojsk, a nawet strzelanie z armat. Na teatralnej łące swoje spektakle zaprezentują Teatr Trójkąt oraz Teatr Małe MI. A na jakubowej scenie, oprócz Kapeli Hanki i Cygańskiego Trio także reaktywowane po latach Mistrzostwa Polski w Klęciu jak Szewc. Planujemy również różnego rodzaju (audio i wideo) prezentacje poświęcone patronowi Jakubów, czyli filozofowi i mistykowi rodem ze Zgorzelca, szewcowi Jakubowi Boehmemu.

Mamy nadzieję, że choć trochę Was tegorocznymi Jakubami zainteresowaliśmy. Jeśli tak, spotkajmy się nad Nysą w ostatni weekend tegorocznych wakacji!

Janusz Pawul, MDK Zgorzelec/ii