Autorski pomysł Karoliny Gorczyńskiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, powstał w bolesławieckim Rynku. Finał projektu miał miejsce 19 sierpnia o godz. 23.30, kiedy to piec stworzony ze stali i mat krzemowych został otwarty i oczom widzów ukazał się efekt wypału przedmiotów z ceramiki, jakie w nim się znajdują.

Opalany gazem piec rozgrzewał się przez kilkadziesiąt godzin. W piecu znajdowały się wypalane rzeźby/przedmioty z gliny. W szczytowym punkcie temperatura osiągnęła 1200ºC. Wtedy też konstrukcja została otwarta na oczach widzów. Żarząca się od wysokiej temperatury rzeźba została zbombardowana mieszaniną trocin i tlenków, tworząc na powierzchni iluminacje świetlne.

Karolina Gorczyńska – absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uczestniczka wielu warsztatów i plenerów – m.in. Festiwalu Wysokich Temperatur we Wrocławiu czy Pszczyńskiego Festiwalu Ceramiki. W swoich działaniach balansuje na granicy sztuki i dizajnu, ocierając się również o inne dyscypliny, takie jak instalacja, rysunek i malarstwo. Do każdego projektu podchodzi indywidualnie. Jej bezsprzeczna w działaniach twórczych fascynacja gliną ukierunkowuje ciągłe prace i eksperymenty w zakresie tradycyjnych i współczesnych technik utrwalania.

Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych w ramach programu „Dolnośląski Program Wsparcia ESK 2016”.

Loga organizatorów i partnerów akcji „Ceramika ogniem malowana”Loga organizatorów i partnerów akcji „Ceramika ogniem malowana”fot. różne instytucje