Marszem uczcili pamięć ofiar Golgoty Wschodu

Marsz
fot. GA Organizatorami wydarzenia byli członkowie bolesławieckiego Koła Związku Sybiraków oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2.
istotne.pl 183 historia, marsz, sybiracy, sp2 bolesławiec, g2 bolesławiec

Reklama

W poniedziałek 18 września odbył się Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. Uczestnicy wydarzenia, zorganizowanego przez bolesławieckie Koło Związku Sybiraków oraz uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2, przeszli ulicami Bolesławca: z Rynku na Cmentarz Komunalny przy ulicy Śluzowej. Tam – przy pomniku upamiętniającym Polskich Męczenników Syberii oraz Pomordowanych w Katyniu i Łagrach – miała miejsce oficjalna część ceremonii.

Głos zabrała Maria Niemczuk, szefowa bolesławieckiego Związku Sybiraków:

Ten marsz to bardzo ważne wydarzenia patriotyczne. Już po raz siódmy bolesławiecka młodzież bierze udział w marszu dla uczczenia i upamiętnienia wydarzeń, jakie miały miejsce w Polsce po 17 września 1939 roku.

17 września 1939 r. na ziemie wschodniej Polski wtargnęła Armia Czerwona – bez wypowiedzenia wojny, przynosząc nam obcy system i tyranię totalitarną, która prześcignęła carskie represje. Zaczęły się masowe aresztowania ludności polskiej, a w ślad za nimi – deportacje. […] Wywieziono ponad 1,5 mln obywateli Polski na bezkresne tereny byłego Związku Radzieckiego.

Nieludzkie warunki w transporcie, katorżnicza praca, choroby i głód zbierały wśród Polaków śmiertelne żniwa. Kołyma, Workuta, Kazachstan – to tylko kilka z setek miejsc kaźni.

Starano się wmówić nam, że Polski nie ma, Polski nie będzie i nigdy do niej nie wrócicie. Nie dawaliśmy wiary naszym oprawcom. Dziś niesiemy w sobie pamięć o tych, co nie wrócili. Co pozostali na wieki w obcej ziemi.

I dodała:

Tragedia Golgoty Wschodu, jedna z największych XX wieku, należy do najbardziej bolesnych fragmentów polskiej historii. Przez wiele lat po wojnie prawda o tych wydarzeniach nie mogła ujrzeć światła dziennego.

Reklama