28 grudnia 1895 roku w Salonie Indyjskim Grand Cafe w Paryżu Bracia Lumière pokazali pierwsze filmy na świecie: „Wyjście robotników z fabryki Lumière w Lyonie” i „Wjazd pociągu na stację w La Ciotat”. Niecałe piętnaście lat później, około 1910 roku, w Bolesławcu miała miejsce pierwsza projekcja filmowa.
Pierwsze kino w Bolesławcu funkcjonowało przy ul. Prusa (Zollstrasse nr 5) w 1908 roku. Kolejna sala kinowa powstała w 1909 roku w Rynku pod nr 2 i nosiła dumna nazwę Metropol Theater. Metropol po zmianie właściciela przeniesiono na ul. Chopina (Stockstrasse 17/18), gdzie znamy je pod dzisiejszą nazwą Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł”.
Metropol Theater przy Chopina mieścił ponad 400 widzów i organizowano tu nawet 7 projekcji tygodniowo. Fasada budynku, co można zobaczyć dzisiaj, zdobiona jest tematycznie: w maski teatralne i kurtynę odsłanianą przez dwa putta.
W tym miejscu puszczono mieszkańcom pierwszy film dźwiękowy w 1928 roku. W 1930 roku hitem kinowym w Bolesławcu był film pełnometrażowy Atlantic. Ciekawostką jest, że choć to historia zderzenia Titanica z górą lodową, to w filmie zmieniono nazwę statku na Atlantic po procesach sądowych wytoczonych przez firmę White Star Line, do której należał tragicznie zatopiony transatlantyk.
W 1920 roku w restauracji Odeon przy miejskiej promenadzie (dzisiaj budynek Techniki biurowej) powstaje sala koncertowa na 500 miejsc. W niej też odbywały się pokazy filmowe dwa lub trzy razy w tygodniu. Kino funkcjonowało tam do 1933 roku.
Trzy lata później w 1923 roku w mieście powstaje nowoczesne kino przy ulicy Görlitzer Straße 17 (dzisiejsza ul. Zgorzelecka). Sala Schlesisches Landestheater mieściła nawet 600 osób i organizowano w niej 7 projekcji tygodniowo. Starsi bolesławianie znają to miejsce jako kino Wenus, młodsi jako Zespół Szkół Handlowych i Usługowych.
Obok kina w siedzibie Restauracji Tivoli Brauerei funkcjonowało kolejne kino, sezonowe. Letnią salę kinową zbudowano na świeżym powietrzu w ogrodzie.
W 1924 roku również w teatrze miejskim (Stadttheater) zainstalowano projektor i wyświetlano w nim filmy.
22 lipca 1973 roku komunistyczne władze miasta otworzyły kino Forum. Kino było częścią Ośrodka Kultury i było utrzymywane przez miasto. Nie było to jedyne kino w mieście. Działał Orzeł i najpopularniejsze w mieście kino Wenus. Tylko w nim wyświetlano filmy w kolorze. W repertuarze kin w latach 70. były filmy sowieckie, włoskie, rumuńskie, angielskie, czechosłowackie, a nawet film amerykański Alicja już tu nie mieszka z 1974 roku. Możliwe, że film zdobył akceptację komunistycznych władz, tylko dlatego, że była to historia samotnej matki Alice, która musiała zadbać o wychowanie dwunastoletniego syna. Z polskich produkcji najpopularniejszy był czarno-biały melodramat Trędowata.
W 2006 roku rozpoczął się remont ośrodka kultury, który zakończył się w 2008 roku. Generalny remont wykonano też w kinie Forum. Zamontowano w nim m.in. nowoczesne projektory, dwa systemy dźwiękowe, oświetlenie sceniczne i wygodne fotele.
W 2009 roku rozpoczęto też remont budynku kina Orzeł. Secesyjna budowla mocno podupadła i wymagała renowacji. Remont ukończono w 2014 roku. Wtedy otwarto Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” z małą salą kinowo-widowiskową na 125 osób.
We września 2014 roku otworzono drugą salę kameralną na 30 osób w kinie Forum. Dzisiaj kino Forum jest jedynym kinem w Bolesławcu, które w roku ma ponad 100 000 widzów (sprzedanych biletów).