Przedsiębiorco, możesz sprawdzić, czy masz zwolnienie ze składek

Przedsiębiorco, możesz sprawdzić, czy masz zwolnienie ze składek
fot. www.zus.pl Każdy przedsiębiorca, który ma swoje indywidualne konto na PUE ZUS, może teraz na bieżąco sprawdzać, czy ZUS już rozpatrzył i przyznał mu zwolnienie z opłacania składek. Wystarczy zalogować się do swojego konta, żeby szczegóły swojego wniosku.
istotne.pl przedsiębiorczość, zus

– Wielu przedsiębiorców szukało takich informacji, bo chcieli wiedzieć, na jakim etapie rozpatrywania jest ich wniosek – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku. – Teraz już każdy, kto złożył wniosek drogą elektroniczną, może to robić.

Nowa funkcja jest dostępna na profilach osób, które złożyły wnioski RDZ o zwolnienie z opłacania składek. Informacje są zamieszczone w zakładce Płatnik w bocznym menu (Dokumenty i Wiadomości) w formie dodatkowej zakładki „Tarcza antykryzysowa – wnioski”.

Co ma zrobić przedsiębiorca, który nie ma konta na PUE ZUS?

Konto można założyć w czasie wizyty w ZUS lub przez Internet – bez konieczności wychodzenia z domu. – Najlepiej zrobić to przez swój profil zaufany, gdyż wtedy nie jest konieczna wizyta w ZUS, żeby potwierdzić swoją tożsamość – wyjaśnia I. Kowalska-Matis.

Jak tłumaczy rzeczniczka, taka „bezpieczna” ścieżka jest konieczna, gdyż po aktywacji konta uzyskuje się nie tylko dostęp do wszystkich swoich danych związanych z ubezpieczeniem społecznym, ale także można składać przez internet dyspozycje, takie jak np. zmiana numeru konta bankowego, na które wpływają pieniądze z ZUS.