Decyzja bolesławieckich radnych umożliwia powstanie największego dzbana w Polsce

Decyzja bolesławieckich radnych umożliwia powstanie największego dzbana w Polsce
fot. UM Bolesławiec Proces powstawania dzieła będzie można obserwować na skwerze bolesławieckiego rynku. Finał wypału pieca i pierwsza możliwość zobaczenia „Dzbana Bolesławca” nastąpi 21 sierpnia, podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki.
istotne.pl święto ceramiki, mateusz grobelny, piec, um bolesławiec, sesja rm

– Już pierwszego sierpnia rozpocznie się budowa największego ceramicznego dzbana w Polsce. Dzban o wysokości około 4 m będzie wielkim i doskonałym upamiętnieniem tradycyjnej sztuki rzemiosła ceramicznego związanego z Bolesławcem – informuje Mateusz Grobelny, artysta ceramik, autor unikatowych pieców ceramicznych często będących jednocześnie rzeźbami. Niewątpliwie inspiracją jest dawny „Wielki dzban” mistrza Joppego, który przez długi okres był zabytkiem i symbolem miasta.

– „Dzban Bolesławca” będzie podkreślał charakter miasta i równocześnie będzie największym dzbanem ceramicznym w Polsce utrwalonym w piecu opalanym drewnem – zapewnia artysta. „Dzban Bolesławca” zostanie utrwalony w wysokiej temperaturze i szkliwiony w barwach najbardziej charakterystycznych dla Bolesławca.

Proces powstawania dzieła będzie można obserwować na skwerze bolesławieckiego rynku. Finał wypału pieca i pierwsza możliwość zobaczenia „Dzbana Bolesławca” nastąpi 21 sierpnia, podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Do tego czasu można trzymać kciuki za szczęśliwy finał, aby powstałe dzieło mogło być przez długie lata symbolem i ozdobą Bolesławca.

Podczas ostatniej sesji, 20 lipca, radni Rady Miasta Bolesławiec uchwalili zmiany w budżecie, które m.in. umożliwiają zawarcie umowy z artystą na wykonanie konstrukcji pieca i ewentualny zakup powstałego dzieła. Więcej na www.boleslawiec.eu.

informacja zlecona