Oscarowa Matura - Pytania

  • afolis, 2006-03-05 12:37 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Szukam Jakiejs KSiazki o Adaptacji, o Problemach zwiazanych z adaptacją Dzieł literackich. Prosze o Pomoc.

  • Grażyna, 2006-03-05 15:04 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Witaj Afolis, poniżej podaję Ci znalezione pozycje dotyczące Twojego tematu. Proponuję Ci zajrzeć do Twojej szkolnej biblioteki, Pani bibliotekarka na pewno też Ci pomoże. Polecam, byś porozmawiała z Paniami w Bibliotece Publicznej lub w Bibliotece Pedagogicznej. Uzyskasz od nich wiele dobrych i użytecznych rad. Pozdrawiam i życzę powodzenia.Hopfinger, Maryla (red.) (1997). Od fotografii do rzeczywistości wirtualnej. Warszawa: IBL PAN. Hopfinger, Maryla (1998). Kultura audiowizualna u progu XXI wieku. Warszawa: IBL PAN. oraz artykuł Stefana Czyżewskiego w czasopiśmie Kamera nr 4/2205(17) "Wesele- analiza"- artykuł mogę Ci udostępnić do skserowania, mam dyżury w BOK, środy i czwartki od 14.00 do 18.00Powyższe książki możesz zamówić w którejś z naszych księgarni, ale najpierw proponuję wizytę w bibliotekach. Jeszcze raz pozdrawiam.

  • Anonymous, 2006-03-05 17:42 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Proponuję zajrzeć do wydanego w 2005 r. Słownika adaptacji filmowych - autorzy - Andrzej Kołodyński i Konrad Zarębski, Wydawca PARK. Warto poszukać też odpowiednich haseł w Słowniku terminów filmowych - M.Hendrykowskiego z 1999 r., tego samego autora pozycja Leksykon gatunków filmowych, wydany w 2001 r. oraz zajrzec do książki Alicji Helman - Twórcza zdrada. Filmowe adaptacje literatury, wydanej w Poznaniu w 1998 r. i nieco starszej pozycji wybitnego polskiego filmoznawcy - Aleksandra Jackiewicza pt. Niebiezpieczne związki literatury i filmu, z 1971r.

  • Tegie, 2006-03-05 19:48 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Katarzyna napisał(a):Proponuję zajrzeć do wydanego w 2005 r. Słownika adaptacji filmowych - autorzy - Andrzej Kołodyński i Konrad Zarębski, Wydawca PARK. Bardzo przydałaby mi się wymieniona pozycja. Proszę dać znać, jeśli ktoś jest w jej posiadaniu. To pilne. Z góry dziękujęPozdrawiamT.G.

  • afolis, 2006-03-12 16:05 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Witam ponownie, bardzo dziekuje za pomoc w Mojej Pracy. Bez wątpienia bardzo mi sie przydała. Chcialam zapytac jeszcze o PROBLEMY ADAPTACJI?! Co tej głownym Problemem adaptacji filmowych dzieł literackich ?! Prosze o odpowiedz.

  • Grażyna, 2006-03-13 13:43 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Witaj Afolis, dziękuję Ci bardzo za miłą opinię. Niestety odpowiedź na pytanie, co jest najistotniejszym problemem adaptacji, jest bardzo złożona. Opinii jest dość dużo na ten temat. Niewątpliwie jednym z głównych problemów jest wierność lub jej brak oryginalnemu tekstowi literackiemu. Pytanie, czy film ma odzwierciedlać wiernie książkę, czy można dokonać luźnej interpretacji, jest ciągle poruszane podczas ocen adaptacji filmowych.Myślę, że zaprosimy do dyskusji na ten temat również innych uczestników Forum. Twoje pytanie jest na tyle ważne, że trzecią Oscarową Maturę, w kwietniu, w części poświęcimy problemowi adaptacji. Dziękuję za Twoje posty i pozdrawiam.PS. Skserowany artykuł dotyczący adaptacji Wesela, czeka na Ciebie w sekretariacie BOK, który jest czynny: poniedziałek- piątek: 8.00- 16.00. Hasło: afolis :)

  • afolis, 2006-03-13 19:11 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Czy istnieja jakies cechy wspolne miedzy moimi wybranymi ksiazkami - iliada,qvo vadis, stara baśń??

  • Reklama

  • Grażyna, 2006-03-13 19:20 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Droga Afolis, przeczytaj uważnie trzy wbrane przez Ciebie utwory, a wtedy sama najlepiej odpowiesz na to pytanie. Ta samodzielna odpowiedź będzie najbardziej wartościowa i zagwarantuje zdanie matury. Szukaj wspólnych cech w Twoich lekturach na poziomie: konstrukcji fabuły, treści oraz prezentacji bohaterów i problemów. Pozdrawiam.

  • melka18, 2006-03-19 14:25 Cytuj Zgłoś nadużycie

    niestety dostarczył mi on sporo problemow. jest to -obrazy miasta w literaurze- epoka od której mam zacząć jest pozytywizm. niestety z tą epoka kojarzy mi sie jedynie 'zbrodnia i kara' dostojewskiego. prosze wiec o podanie mi innych utworów pasujących do mojej pracy. ja narazie wybrałam jeszcze Albert Camus „Dżuma",Stefan Żeromski „Przedwiośnie". szukam jakis wierszy mowiących o zyciu w miescie... czy dobrze by było gdybym nawiązała chociaz do jednego obrazu? czy mam sie skupic jedynie na literaturze? licze na szybką odpowiedz .pozdrawiam:)

  • melka18, 2006-03-19 15:10 Cytuj Zgłoś nadużycie

    czy fragment filmu 'warszawa' jest dobrym pomysłem? jesli tak to który wybrać? zastosowac go jako podsumowanie? mysle,ze podkładem muzycznym badą piosenki 'moje miasto' -czesława niemana, liroya, utwór Jana Pawła II -to jest moje miasto wadowice, de mono tak wyglada moje miasto noca. co pani sądzi o moim wyborze?

  • Grażyna, 2006-03-19 15:59 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Witaj Melka 18, odpowiem najpóźniej w poniedziałek, podaj mi tylko jeszcze raz dokladnie temat Twojej prezentacji, tak jak podał Ci go nauczyciel. Pozdrawiam.P. S. Temat jest bardzo ciekawy i nie taki trudny, jest wręcz oskarowy :)

  • melka18, 2006-03-19 16:16 Cytuj Zgłoś nadużycie

    życie mi pani ratuje;)temat brzmi: Obrazy miasta w literaturze. Rozwiń temat, analizując wybrane utwory pozytywizmu i innych epok.A włansie-czy to znaczy,ze musze wyjść od epoki pozytywizmu?pozdrawiam serdecznie:)

  • nefretete, 2006-03-19 17:43 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Grażyna napisał(a): odpowiedź na pytanie, co jest najistotniejszym problemem adaptacji, jest bardzo złożona. Opinii jest dość dużo na ten temat. Niewątpliwie jednym z głównych problemów jest wierność lub jej brak oryginalnemu tekstowi literackiemu. Pytanie, czy film ma odzwierciedlać wiernie książkę, czy można dokonać luźnej interpretacji, jest ciągle poruszane podczas ocen adaptacji filmowych.Wiernosc lub jej brak oryginalnemu tesktowi....Problem adaptacji stary jak swiat..na ogol WSZYSTKIE PRETENSJE SA O TO,ZE FILM TO NIE KSIAZKA.Jesli ktos podejmuje sie wykonania napisania scenariusza na podst.ksiazki to ma prawo do wlasnej wizji przedstawionej opowiesci,ponoszac za to pelna odpowiedzialnosc.Nikt juz dzis nie ma watpliwosci,ze nadanie nowego,filmowego ksztaltu pierwowzorowi literackiemu moze byc sztuka sama w sobie,a przynajmiej ,ze niektore filmy powstajace w efekcie takiego zabiegu sie nia okazuja.FILM ma byc OBOK,nie ZAMIAST ksiazki.Nie mozna odbierac autorowi senariusza szans na stworzenie wartosciowej wersji,a moze nawet innej opowiesci,ktorej kanwa bylby udany literacki pierwowzor.POLECAM:"Fenomenologia kina"A.Jackiewicza "Spojrzenie za ekran"A.KolodynskiPS.P.Grazyno dwa ortografy(opinia i oryginlany):(

  • nefretete, 2006-03-19 17:54 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Mlodziezy swietnym materialem adaptacji filmowych sa filmy J.W.Hasa perly sztuki polskiej.Warto!!!

  • Grażyna, 2006-03-20 18:55 Cytuj Zgłoś nadużycie

    melka18 napisał(a):Obrazy miasta w literaturze. Rozwiń temat, analizując wybrane utwory pozytywizmu i innych epok. Witaj Melka18.W Twoim temacie musisz skoncentrować się na epoce pozytywizmu, ale możesz dowolnie dobrać inne epoki. Jeżeli masz taki plan, że chcesz zacząć od pozytywizmu- oczywiście możesz, możesz też zakończyć swoją prezentację na opisie tej epoki. Pamiętaj, że temat narzuca Ci priorytetowe potraktowanie pozytywizmu. Chronologia zależeć będzie od tego, jak chcesz swoją wypowiedź zbudować.Jedna z wersji to np. przedstawienie jednego miasta w różnych epokach- od pozytywizmu do współczesności. Stolica naszego kraju nadaje się do tego wspaniale. Znajdziesz jej opis w „Lalce” i „Emancypantkach” Bolesława Prusa. W „Przedwiośniu” czy „Ludziach bezdomnych” Stefana Żeromskiego, jak również w książce „Kolumbowie, rocznik 20- ty” Romana Bratnego. Wtedy możesz użyć fragmentu filmu „Warszawa” i dodatkowo dobrać parę utworów muzycznych. Twój pomysł by tak zrobić, jest naprawdę świetny! „Miastomania” to nowa płyta Marii Peszek o Warszawie. Polecam. Bardzo niekonwencjonalna, warta posłuchania, może z niej skorzystasz.Możesz zaprezentować też, jak opisywano miasta- jako takie- w różnych epokach ze szczególnym uwzględnieniem epoki pozytywizmu.Podaje przyklady z tej epoki:Karol Dickens opisuje Londyn w „Oliverze Twist’cie”, Paryż opisuje Balzak w „Ojcu Goriot” a Warszawę w „Lalce” Prus. To są moje pomysły i podpowiedzi, może inni Internauci też się włączą i coś podpowiedzą. Jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości to śmiało pytaj. Odpowiem. Pozdrawiam :)

Reklama