Ksiądz z os. Kwiatowego odpycha dzieci od Kościoła?

Dyskusja dla wiadomości: Ksiądz z os. Kwiatowego odpycha dzieci od Kościoła?.


 • Qwerty (vkaWV), 2019-08-22 09:33 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Nie każdy musi przyjąć bierzmowanie jeśli nie jest na to gotowy. Pisze Pani że do pielgrzymki trzeba być gotowym duchowo - jakże trafnie ujęte. Tym bardziej do Bierzmowania! Może trzeba sobie w tym roku odpuścić skoro jeszcze nie ma się czasu na życie duchowe i Kościół. Duszpasterz który przygotowuje osobę do bierzmowania musi być przekonany że jest to praktykujący Katolik. Ksiądz Dawid Kostecki bardzo dobrze zna i stosuje się do odgórnych Wskazań Konferencji Episkopatu Polski dotyczących przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania (http://diecezja.legnica.pl/wskazania-konferencji-episkopatu-polski-dotyczace-przygotowania-do-przyjecia-sakramentu-bierzmowania/)

  I tak jeśli chodzi o udział w formacji typu pielgrzymka (np. jednodniowa do Legnickiego Pola we wrześniu), spotkania młodych (w ten weekend) reguluje to punkt 5 podpunkt c:

  "c) Przygotowanie bezpośrednie dokonuje się w dalszym ciągu poprzez udział w katechezie szkolnej i parafialnej poprzedzającej przyjęcie bierzmowania. Ten ostatni etap przygotowania bliższego powinien mieć jednak przede wszystkim charakter duchowy i polegać na udziale kandydata w systematycznych spotkaniach formacyjnych w parafii, celebracjach liturgicznych, a także rekolekcjach lub dniach skupienia. "

  Jeśli chodzi o drobne prace, pomoc prace na parafii i rzeczone sprzątanie (na pewno nie przymusowe), czyli aktywowanie się w życie Parafii którą zresztą każdy Katolik tworzy, to czytamy punkt 33:

  "33. Kandydaci do bierzmowania powinni włączać się aktywnie w życie parafii (działalność charytatywna, wolontariat, troska o czystość i wystrój kościoła, pomoc w organizacji wydarzeń o charakterze religijno-kulturalnym itp.). Ma to służyć większej integracji ze wspólnotą wierzących w dalszym życiu chrześcijańskim po przyjęciu sakramentu bierzmowania."

  Tak więc sposób formowania młodzieży przez księdza Dawida jest po prostu wzorowy. Sam Jan Paweł II klaskałby Mu z zadowoleniem patrząc ile serca wkłada w formowanie Młodzieży. Jest to sposób formowania zgodny z normami i tym co Kościół ma w zamyśle szykując do dorosłego życia chrześcijańskiego WE WSPÓLNOCIE KOŚCIOŁA. Jeśli ktoś nie jest gotowy nawet poddać się tego typu formacji, to najwyraźniej trzeba jeszcze trochę dorosnąć.

  Pozdrawiam księdza Dawida.

  Parafianin z sąsiedniej Parafii.

 • Placek (vkaWV), 2019-08-22 09:36 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Ksiądz Dawid nie odpycha od Kościoła, tylko właśnie robi co tylko może żeby po Bierzmowaniu człowiek chciał do tego Kościoła wrócić i wiedział jak on funkcjonuje.

 • Daniel (dzfFNM), 2019-08-22 09:47 Cytuj Zgłoś nadużycie

  To niech dzieci nie idą do bierzmowania i tyle,a jeśli Parafianin z sąsiedniej Parafii twierdzi ze zmuszanie do sprzątania kościoła to wzorowe formowanie młodzieży i sam Jan Paweł || byłby dumny to proszę się zgłosić na 1000 lecia tam pomogą.

 • anonim (vkVD0), 2019-08-22 09:52 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Bez bierzmowania tez można żyć. Dać sobie spokój z takim księdzem .To po krut ce. Bo szkoda słów na niego .

 • M. (eltC8r), 2019-08-22 09:57 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Dokładnie tak i pisze to osoba, która z Kościołem nie ma nic wspólnego. Skoro nie chcę w jego życiu uczestniczyć, to nie podaje dziecka do chrztu i pozwalam mu zdecydować o dalszych sakramentach. Jak bedzie chciało, to się nawróci. Iść "bo trzeba" do bierzmowania to głupota, a jak jest uduchowiony i silnie wierzy, to będzie jego ogromną potrzebą odbyć pielgrzymkę. Brawo dla jednego rozsądnego księdza (tfu, tfu, nie wiedziałam, że mi to przejdzie przez klawiaturę :P )

 • M (d1Zs8i), 2019-08-22 10:09 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Czytając takie bzdury, wierzyć się nie chce czym zajmują się ludzie i o czym piszą bolesławieckie gazety. Ks. Dawid jest jednym z niewielu Księży w Bolesławcu, od których inni Księża powinni uczyć się postawy.

  Co się stało Pani dziecku, że posprzątało świetlice parafialną, albo zostało do 21:00 w kościele na zebraniu? To chyba nic złego, a od sprzątania jeszcze nikomu korona z głowy nie spadła. Młodzież dzisiaj jest trudna i nieszczególnie chętna do chodzenia do kościoła, a Ks. Dawid próbuje zrobić wszystko co w jego mocy, żeby to nastawienie zmienić.

  Pielgrzymka? To przepiękna sprawa i ktokolwiek choć raz był na pielgrzymce, wie, że za rok wróci na ten szlak- piękna duchowa przygoda.

  Jeżeli Pani dziecko czuje się aż tak źle to parafii w Bolesławcu jest wiele, można się przenieść, albo nie puścić dziecka do Bierzmowania i będzie po kłopocie.

  Takie oczernianie ludzi i to w internecie nie jest najlepszym wyjściem, każdy może napisać co chce, ciekawe ile odwagi było by w tej Pani "ANONIM" gdyby zechciała zajść na parafię i porozmawiać z Ks. Dawidem.

 • Parafianka (hjcow), 2019-08-22 10:17 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Gdyby wszyscy księża byli jak ksiądz Dawid, to do kościoła chodziłoby 90% społeczeństwa. Jak się chce psa uderzyć, to kij się zawsze znajdzie.

 • Marek (hjcbV), 2019-08-22 10:17 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Trzeba Kostkowi wytłumaczyć, jak nie zrozumie (jest gramotnym facetem) to proboszcz to załatwi. Akurat to jest jedyna parafia w mieście, gdzie jest podejście proczlowiek, nie prohajs. Gdzie jeszcze ktoś myśli o miłosierdziu i miłości do bliźniego, a nie o wpływach i władzy. Podejrzewam, że jest to wielkie nieporozumienie, które dialogiem mozna ogarnąć.
  Odnośnie komentarza "M" byłem na pielgrzymce raz, nie pójdę więcej, bo moja wątroba tego nie wytrzyma, a żonie przysięgałem wierność, więc nie będę ryzykował kolejna pielgrzymka. Ale obiektywnie, było pięknie.

 • Kamila (ANUfZo), 2019-08-22 10:23 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Osobie, która to napisała nie chodziło o to, że ks. Dawid do czegoś młodzież zmusza!! Tylko, że spotkania odbywają się w dni powszednie o 19.00 (a następnego dnia jest szkoła, więc rano trzeba wstać, a do tego jeszcze po powrocie z kościoła trzeba się do tej szkoły choć trochę przygotować), a porą jesienno-zimową jest już o 17-tej ciemno (chodzenie piechotą w deszczu, czy śniegu do przyjemności nie należy) oraz o to, że pielgrzymka nie powinna być warunkiem koniecznym do dopuszczenia do bierzmowania. Czytajcie ze zrozumieniem, bo połowa z was zanim doczytała tekst do końca, to już jego sens całkiem przekręca...

 • ojciec (ALxVQy), 2019-08-22 10:29 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Ks. Dawid jest chyba ostatnim o którym można powiedzieć że odsuwa dzieci od Kościoła - wręcz przeciwnie robi wszystko żeby dzieci i młodzieć porzyciągnąc do Kościoła, wycieczki w góry, kajaki, wyjazdy rowerowe to kilka z pomysłów które X. Dawid realizuje z młodzieżą i prosze mi wierzyć, ciężko jest czasami załapać się na taki wyjazd tylu jest chętnych. Pozwolę sobie na komentarz odnosnie wypowiedzi mamy dziecka zapewne nie dopuszczonego do bierzmowania - jeśli ktoś nie angazuje się w życie Kościoła, zapewne nie ma nic wspólnego z nim, to może niech sobie to bierzmowanie odpuści aż do tego dojrzeje - sama nazwa tego sakramentu to Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej a ta dojrzałość to świadomość tego czym jest dla mnie Kościół, wiara, sakramenty. Jeśli tego nie wiem to może nie jestem na to jeszcze gotowy, nikt nie mówi że bierzmowanie trzeba mieć w wieku 16,17 lat - może trzeba do tego dojrzeć i przyjąć ten Sakrament mając nawet 20, 30 lub więcej lat, co do opisywanej sytuacji ze sprzątaniem po sobie w świetlicy - Szanowna Pani - ta świetlica tętni życiem od rana do wieczora, zawsze pełna jest dzieci, młodzieży która w dniach wolnych bawi się, gra w bilarda, a w okresie roku szkolnego ma możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy w lekcjach - to też dzięki zaangażowaniu się w to KS. Dawida. Podsumowując - może trzeba uderzyć się w piersi a nie opluwac kogoś kto tyle robi dla dzieci i młodzieży

 • Radek (ALxVQy), 2019-08-22 10:37 Cytuj Zgłoś nadużycie
  Daniel (dzfFNM) napisał(a):

  To niech dzieci nie idą do bierzmowania i tyle,a jeśli Parafianin z sąsiedniej Parafii twierdzi ze zmuszanie do sprzątania kościoła to wzorowe formowanie młodzieży i sam Jan Paweł || byłby dumny to proszę się zgłosić na 1000 lecia tam pomogą.

  a kto tu zmusza dzieci do sprzątania kościoła - mowa o świetlicy a chyba kulturalny człowiek posprząta po sobie, po zabawie, no chyba że tego z domu nie wyniósł, mieszkam w tej parafii 20 lat, tak zaangażowanego wikarego w życie swojej parafii to szukać ze świecą, a młodzież sama wymyśla i podpowiada co by można jeszcze zrobić w parafii - mamy cudowna mądrą młodzież - tylko nie trzymajmy jej pod kloszem i nie pozwalajmy jej na wszystko, uczmy jej zasad - to przyniesie więcej dobrego niż bezstresowe wychowanie. Dawid - nie przejmuj się hejterami - robisz bardzo dobrą robotę - jako ojciec dziękuję Ci za to

 • anonim (AE47ZH), 2019-08-22 10:43 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Biedne 16 letnie dzieciaczki. Nie mogą o 21 chodzić po okolicy. Patrząc na wszystko, co dzieje się wokół, na młodzież mającą czas na wszystko, uważam, że matka w tym temacie grubo przesadza. Sama mam dziecko w podobnym wieku, bierze udział w różnych zawodach i czasem wraca z różnych zajęć o tej porze. Gdybym się na to nie godziła, po prostu bym jej nie puściła, a nie pisała w necie, jacy to organizatorzy są źli.

 • Marek Rudziński (hjcDT), 2019-08-22 11:12 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Proponuję zjawić się na Mszy Św.,która ks.Dawid prowadzi z dziećmi...faktycznie....uciekają sprzed ołtarza,aż się „kurzy”....Warto też podejść na boisko i zobaczyć ile młodzieży kościelnej gra z księdzem w piłę bądź jak liczne są wycieczki dla młodzieży organizowane przez księdza Dawida-rowerowe,narciarskie,kajakowe....Temat z palca wyssany...

 • A (e3aIHe), 2019-08-22 11:34 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Ks. Dawid jest jednym z niewielu,którzy potrafią młodzież przyciągać do Kościoła,a nie od niego odpychać.
  Brak cywilnej odwagi i rozmowy w cztery oczy świadczy tylko o tym jak wychowywane jest dziecko tej pani/na,który poszedł z tematem do gazety.Dzieci należy uczyć dialogu i rozmowy z drugim człowiekiem ,a nie pokazywać ,że sprawy załatwia się przez internet..Dziwimy się młodzieży ich zachowaniom,ale przykład idzie z góry.To w domu dziecko uczy się jak być dobrym człowiekiem.
  Praca naszego wikarego jest nieoceniona,za co bardzo dziękuję.

 • Łukasz (vkOrj), 2019-08-22 12:10 Cytuj Zgłoś nadużycie

  W Kościele Chwały w Bolesławcu nie trzeba chodzić na pielgrzymki, a ducha świętego otrzymuje się podczas chrztu. Tak to jest jak się robi odstępstwa od Pisma Świętego co ma miejsce kościele katolickim.