Via Sudetica: piec Iskra powstaje w Bolesławcu

Via Sudetica: piec Iskra powstaje w Bolesławcu
fot. Krzysztof Gwizdała Stowarzyszenie Via Sudetica w ramach Dolnośląskiego Programu Wsparcia Europejskiej Stolicy Kultury 2016 realizuje projekt pieca Iskra.
istotne.pl via sudetica, karolina gorczyńska, piec iskra

Autorski pomysł Karoliny Gorczyńskiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, powstaje w bolesławieckim Rynku, niejako „u podnóża” tworzonego przez Mateusza Grobelnego wielkiego ceramicznego garnca.

Finał projektu oczekiwany jest dzisiaj o godz. 23.30, kiedy to piec stworzony ze stali i mat krzemowych zostanie otwarty i oczom widzów ukaże się efekt wypału przedmiotów z ceramiki, jakie w nim się znajdują.

Via Sudetica: piec Iskra powstaje w BolesławcuVia Sudetica: piec Iskra powstaje w Bolesławcufot. Via Sudetica
Via Sudetica: piec Iskra powstaje w BolesławcuVia Sudetica: piec Iskra powstaje w Bolesławcufot. Via Sudetica

Opalany gazem piec rozgrzewać się będzie przez kilkadziesiąt godzin. W piecu znajdować się będą wypalane rzeźby/przedmioty z gliny. W szczytowym punkcie temperatura osiągnie 1200ºC. Wtedy też konstrukcja zostanie otwarta na oczach widzów. Żarząca się od wysokiej temperatury rzeźba zostanie zbombardowana mieszaniną trocin i tlenków, tworząc na powierzchni iluminacje świetlne. Końcowy efekt twórczej pracy będzie można podziwiać następnego dnia.

Karolina Gorczyńska – absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uczestniczka wielu warsztatów i plenerów – m.in. Festiwalu Wysokich Temperatur we Wrocławiu czy Pszczyńskiego Festiwalu Ceramiki. W swoich działaniach balansuje na granicy sztuki i dizajnu, ocierając się również o inne dyscypliny, takie jak instalacja, rysunek i malarstwo. Do każdego projektu podchodzi indywidualnie. Jej bezsprzeczna w działaniach twórczych fascynacja gliną ukierunkowuje ciągłe prace i eksperymenty w zakresie tradycyjnych i współczesnych technik utrwalania.

Rozpoczęcie działań artystycznych: 16.08.2016 r.
Otwarcie pieca: 19.08.2016 r. godz. 23.30.
Miejsce: Rynek, Bolesławiec

Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych w ramach programu „Dolnośląski Program Wsparcia ESK 2016”.

informacja zlecona