Delegacja z Bolesławca gościła w Prnjavorze

Delegacja z Bolesławca gościła w Prnjavorze
fot. Urząd Miasta Prnjavor i Banja Luka były celem dwudniowej wizyty bolesławian w Bośni i Hercegowinie. W czasie wizyty podpisano list intencyjny w sprawie dalszej współpracy między Bolesławcem i Prnjavorem.
istotne.pl prnjavor, partnerstwo, miasto, banja luca

Delegacja z Bolesławca przebywała z dwudniową wizytą w Bośni i Hercegowinie. W sobotę w Prnjavorze Prezydent Bolesławca Piotr Roman oraz Naczelnik Gminy Prnjavor Vlado Živkovič podpisali list intencyjny w sprawie dalszego rozwijania współpracy między oboma miastami. Goście z Bolesławca odwiedzili również miasto Banja Luka, gdzie spotkali się z mniejszością polską, władzami lokalnymi oraz z biskupem Franjo Komaricą. W tym samym czasie W Banja Luce przebywała pielgrzymka z Bolesławca, zorganizowana przez Adoratorki Krwi Chrystusa.

Brak opisuBrak opisufot. Urząd Miasta
Brak opisuBrak opisufot. Urząd Miasta

Licząca 52 tys. mieszkańców Gmina Prnjavor znajduje się na terytorium Bośni i Hercegowiny. Miasto Prnjavor zamieszkuje około 13 tys. ludzi. Pierwsza wzmianka historyczna o Prnjavorze pojawia się w roku 1829. Sama osada pochodzi z czasów późniejszych. W połowie XIX wieku Prnjavior posiadał około setki domów i zamieszkiwało w nim około tysiąca mieszkańców. Po II wojnie światowej ludność polska zamieszkująca tamtejsze okolice zdecydowała się na powrót do kraju. Większość osiedliła się na ziemi bolesławieckiej.

(informacja Urząd Miasta Bolesławiec)