W poniedziałek, 11 maja, uczniowie klas ósmych szkół podstawowych w całej Polsce rozpoczęli egzamin ósmoklasisty 2026. W Bolesławcu do obowiązkowego sprawdzianu przystąpiło łącznie 414 uczniów. Dla wielu młodych mieszkańców miasta to jeden z najważniejszych momentów kończących edukację w szkole podstawowej.
Najwięcej uczniów zdaje egzamin w miejskich szkołach podstawowych – to 360 osób. Kolejnych 54 uczniów przystępuje do egzaminu w szkołach prowadzonych przez inne organy niż Gmina Miejska Bolesławiec.
Egzaminy odbywają się przez trzy dni. Harmonogram przedstawia się następująco:
- język polski – 11 maja 2026 r.,
- matematyka – 12 maja 2026 r.,
- język obcy nowożytny – 13 maja 2026 r.
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy i stanowi warunek ukończenia szkoły podstawowej. Choć nie można go nie zdać, uzyskane wyniki mają bardzo duże znaczenie podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. To właśnie liczba zdobytych punktów często decyduje o przyjęciu do wybranego liceum, technikum lub szkoły branżowej.
Celem egzaminu jest sprawdzenie stopnia opanowania wiadomości i umiejętności określonych w podstawie programowej. Dla uczniów to także pierwszy tak ważny egzamin zewnętrzny w ich edukacji.
Oficjalne wyniki egzaminu ósmoklasisty 2026 zostaną ogłoszone 3 lipca. Tego dnia absolwenci szkół podstawowych poznają swoje rezultaty, które będą brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół średnich.
Przewidziano również terminy dodatkowe dla uczniów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie będą mogli przystąpić do egzaminów w maju. Dodatkowe egzaminy odbędą się:
- z języka polskiego – 8 czerwca 2026 r.,
- z matematyki – 9 czerwca 2026 r.,
- z języka obcego nowożytnego – 10 czerwca 2026 r.
W szkołach w Bolesławcu przez najbliższe dni towarzyszyć będą emocje, stres i oczekiwanie na dobre wyniki. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele podkreślają, że egzamin ósmoklasisty to ważny krok w kierunku dalszej edukacji i wyboru przyszłej ścieżki kształcenia.
(Zdjęcie nagłówkowe: archiwum).