Międzynarodowy projekt z udziałem młodzieży z I LO

Międzynarodowy projekt z udziałem młodzieży z I LO
fot. archiwum Sebastiana Zielonki Uczniowie I LO wezmą udział w międzynarodowym projekcie „Solidarny Longin Komołowski”, którego finałem będzie publikacja książki o zmarłym współzałożycielu „Solidarności”, wicepremierze w rządzie Jerzego Buzka oraz prezesie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
istotne.pl projekt, historia, sebastian zielonka, solidarność, 1lo bolesławiec

26 maja w bibliotece I Liceum Ogólnokształcącego odbyło się spotkanie, w czasie którego uczniowie „jedynki” zapoznali się z założeniami projektu, jego przebiegiem oraz rezultatami. Po wykładzie przeprowadzonym przez Sebastiana Zielonkę uczestnicy mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną, film dokumentalny oraz dokumenty z archiwum rodziny Komołowskich.

W projekcie, poza uczniami z Bolesławca, bierze udział młodzież z Pułtuska, Warszawy, Szczecina, Nowogardu, a także młodzi ludzie ze szkół polonijnych z USA, Litwy i Ukrainy.

W trakcie projektu uczestnicy zapoznają się z warsztatem pracy historyka (w czasie zajęć stacjonarnych i webinaryjnych). Wezmą też udział w konferencjach i telekonferencjach (m.in. z prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce Ewą Koch, wicemarszałkiem Sejmu Litewskiego Jarosławem Narkiewiczem oraz byłym premierem Jerzym Buzkiem). Na podstawie zebranych materiałów archiwalnych, wywiadów ze współpracownikami oraz przyjaciółmi Longina Komołowskiego powstanie książka, której współautorami będą uczestnicy projektu.

Partnerem projektu jest Fundacja PZU oraz Stowarzyszenie „Solidarni Razem”.