Wesele jak się patrzy w Szkole Podstawowej nr 5

Wesele Wyspiańskiego w MZS nr 1
fot. MZS nr 1 W szkole przy ul. Dolne Młyny nauczyciele zorganizowali dla uczniów wspaniałą zabawę z okazji Narodowego Czytania wyjątkowego dramatu w polskiej literaturze: „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.
istotne.pl 86 wesele, sp5 bolesławiec

Reklama

W „Weselu” wciąż Polacy mogą się przeglądać jak w lustrze i odnajdywać siebie, mimo tego, że dramat powstał ponad 100 lat temu. Lucjan Rydel, 30-letni intelektualista i poeta poślubia 17-letnią chłopkę Jadwigę. Na ich weselu w 1900 roku bawili się wyjątkowi goście, znaczące nazwiska dla literatury i sztuki w Polsce pod zaborami. Wśród gości był Stanisław Wyspiański. To wydarzenie, szokujący mariaż tak dziś jak i kiedyś, stał się kanwą dla jednego z najwybitniejszych dramatów w literaturze światowej.

Nauczyciele przygotowali ciekawy i przemyślany program, by przybliżyć uczniom to  symboliczne dzieło. Dal każdej grupy wiekowej wybrano inne działania. Najstarsi uczniowie wysłuchali fragmentów dramatu, obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez młodzież z klasy II gimnazjum, o życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego oraz informacji na temat czytanego dzieła.

Dla klas 4-6 przygotowano wirtualną podróż po muzeum Rydla oraz po podkrakowskiej wsi Bronowice. Dzieci poznały najważniejsze fakty z życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego. W dalszej części spotkania uczniowie w rytmie góralskiej melodii zaprezentowali orszaki weselne na czele z parą młodą. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia, udali się z wizytą na Kurpie, Kaszuby, Podhale, Śląsk Opolski, Wielkopolskę, Mazury, Górny Śląsk oraz Mazowsze-Łowicz. Poznali tradycje, obyczaje, kulturę oraz gwarę, którą nadal posługują się mieszkańcy tych regonów. Zgłębili też wiedzę o naszych tańcach narodowych, a jeden z nich zobaczyli na żywo wykonaniu zespołu z klasy 5a.

Najmłodsze dzieci podziwiały wystawę reprodukcji prac malarskich Wyspiańskiego oraz prezentację strojów ludowych z różnych regionów podczas parady uczniów ubranych w stroje przygotowane w domu przez rodziców. Potem same kolorowały stroje na kartkach. Szkoła zamieniła się w wielkie wesele jak w dramacie Wyspiańskiego.

Narodowe Czytanie to prowadzona od 2012 r. ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa i Quo Vadis Henryka Sienkiewicza.

Reklama