Masz wpływ na bezpieczeństwo w powiecie! Ruszyła Krajowa Mapa Zagrożeń

Konferencja ws. Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
fot. GA W środę 5 października na terenie województwa dolnośląskiego ruszyła Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
istotne.pl 0 policja, henryk stefanko, mapa zagrożeń

Reklama

Każdy mieszkaniec może przekazać policjantom informacje o zagrożeniach, jakie zaobserwował. Zostaną one sprawdzone przez policjantów. Krajowa Mapa Zagrożeń jest narzędziem internetowym pozwalającym na przekazywanie przez mieszkańców informacji o miejscach i zdarzeniach, które w ich ocenie są niebezpieczne. Każdy z sygnałów przekazanych w ten sposób policji zostanie sprawdzony przez funkcjonariuszy. Uruchomienie nowej aplikacji, dostępnej również dla mieszkańców powiatu bolesławieckiego, rozpoczęło się konferencją prasową w siedzibie Komendy Powiatowej Policji. Wzięli w niej udział m.in. komendant powiatowy insp. Henryk Stefanko i podkom. Krzysztof Policht, szef Wydziału Prewencji.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:

  1. informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych
  2. informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie bezpośrednich kontaktów z obywatelami, przedstawicielami samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych, a także w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu
  3. informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.
  4. Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Aby przekazać informację o danym miejscu, gdzie według subiektywnej oceny zgłaszającego dochodzi do niepokojących, naruszających prawo zjawisk, należy wejść na policyjną stronę internetową komendy wojewódzkiej, komendy miejskiej bądź powiatowej. Baner z odnośnikiem do Krajowej Mapy Zagrożeń widoczny będzie na stronie głównej. Za pierwszym razem po uruchomieniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa użytkownikowi wyświetli się regulamin serwisu internetowego. Aby skorzystać z możliwości dodania na mapie miejsca zagrożonego, konieczne jest zapoznanie się z nim i zaakceptowanie jego zapisów. Gdy już to uczynimy, pojawi się okno mapy zawierające wszystkie zgłoszenia dodane przez użytkowników serwisu. Korzystając z wirtualnych narzędzi, jakimi dysponuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, możemy zaznaczyć miejsce, którym chcemy zainteresować policję, wskazując rodzaj zagrożenia, jaki według nas w nim występuje. W przypadku problemów z obsługą zawsze możemy skorzystać z instrukcji, która w wersji cyfrowej znajduje się w serwisie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Takie zgłoszenie trafi do funkcjonariuszy odpowiedniej komórki policji. Zebrane informacje zostaną następnie sprawdzone przez policjantów.

Należy pamiętać o tym, że zgłoszenia dokonywane poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego łączna internetowego można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

KWP Wrocław/KPP Bolesławiec/ii

Reklama