70 lat od powrotu Polaków z Bośni

70 lat od powrotu Polaków z Bośni
fot. UM Bolesławiec W Bolesławcu i partnerskim mieście Prnjavor (Bośnia i Hercegowina) trwa realizacja projektu „70 lat od powrotu Polaków z Bośni – umacnianie tożsamości kulturowej Polonii w Bośni i Hercegowinie”.
istotne.pl prnjavor, um bolesławiec, jan bujak, bośnia i hercegowina, tomasz jacek lis

W ramach zadań powstała książka autorstwa Tomasza Jacka Lisa – „Z Bośni do Polski”, która jest edycją źródłową dokumentów dotyczących reemigracji Polaków z Bośni i Hercegowiny po II wojnie światowej. Książka została przetłumaczona na język serbski i zawiera dodatkowo rozdział obejmujący okres austro-węgierski, międzywojnie, jak i II wojnę światową.

70 lat od powrotu Polaków z Bośni70 lat od powrotu Polaków z Bośnifot. UM Bolesławiec
70 lat od powrotu Polaków z Bośni70 lat od powrotu Polaków z Bośnifot. UM Bolesławiec

Promocja publikacji nastąpiła w Prnjavorze (Bośnia i Hercegowina), podczas konferencji pt. „Polacy na bośniackiej ziemi – 70 lat po wyjeździe”. Prelegentami na konferencji byli: autor książki, doktorant historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – Tomasz Jacek Lis, Jan Bujak, autor serii książek „Galicjanie i Serbowie”, i Miloš Miškowić – profesor nauk geograficznych i kartografii oraz dziekan wydziału matematyczno-przyrodniczego uniwersytetu w Sarajewie.

Podczas konferencji odbyła się również część artystyczna w wykonaniu młodzieży z Zespołu Pieśni i Tańca Bolesławiec, a także koncert Orkiestry Dętej Bolesławiec. Dzień później zespoły wystąpiły na Festiwalu „Mała Europa”, na którym zaprezentował się również Chór Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, Ich Potomków oraz Przyjaciół.

Projekt „70 lat od powrotu Polaków z Bośni – umacnianie tożsamości kulturowej Polonii w Bośni i Hercegowinie” współfinansowany jest w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. Beneficjentem projektu jest Gmina Miejska Bolesławiec, a partnerami Bolesławiecki Ośrodek Kultury-Międzynarodowe Centrum Ceramiki i Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, Ich Potomków oraz Przyjaciół.

Więcej na www.boleslawiec.eu.

70 lat od powrotu Polaków z Bośni70 lat od powrotu Polaków z Bośnifot. UM Bolesławiec

informacja zlecona