II LO pod patronatem Uniwersytetu Wrocławskiego

II LO pod patronatem Uniwersytetu Wrocławskiego
fot. G. Hanaf Mirosław Sakowski podpisał porozumienie z Instytutem Filologii Słowiańskiej. Licealiści wezmą udział w zajęciach akademickich, skorzystają z księgozbioru uniwersyteckiego oraz z zajęć pracowników instytutu.
istotne.pl 0 mirosław sakowski, 2lo bolesławiec

Reklama

Podpisanie porozumienia to m.in. efekt współpracy II Liceum z dr Gordaną Durdev-Małkiewicz z Instytutu Filologii Słowiańskiej oraz dużego zaangażowanie nauczycielek Barbary Sykulskiej i Małgorzaty Matyjaszczuk w ocalenie przed zapomnieniem historii Polaków przybyłych z terenów byłej Jugosławii.

Licealiści i nauczyciele zostali zaproszeni do Wrocławia, gdzie w Instytucie Filologii Słowiańskiej uczestniczyli w wykładach poświeconych kulturze Bośni oraz w wyjątkowej wigilii bośniackiej. Kosztowali tradycyjnych potraw i poznawali obrzędy swoich przodków. Młodzież podkreślała wagę tego doświadczenia.

– Nigdy nie spytałem i nie wiedziałem dlaczego w moim domu podczas wigilii dzieli się chlebem, nie opłatkiem – mówił uczestniczący w spotkaniu licealista Łukasz Nieradka. – Okazało się, że to żywa w naszym domu tradycja z Bośni.

Licealistka Basia Busłowicz opowiadała o tym, jak zaskoczył ją dawny rytuał wigilijny, o którym dowiedziała się podczas spotkania: Polacy w Bośni podczas wigilii modlili się w skupieniu, jeśli jakiś naturalny odgłos zaburzył ciszę, oznaczało to śmierć w rodzinie lub inne nieszczęście. Ilona Forma zainteresowała się z kolei inną tradycją: podczas wigilii sypano zboże, kobiety zbierając je udawały kwoki, a dzieci kurczaczki. Dziś zboże zastępuje się cukierkami.

Dyrektor II LO poważnie myśli o lekcjach nauki języka serbskiego dla zainteresowanych. – Cały czas poszerzamy naszą ofertę, by drugie liceum było atrakcyjne dla uczniów – mówi Mirosław Sakowski. – Jeśli tak wielu uczniów ma bałkańskie korzenie, to umożliwienie im nauczenia się języka jest, moim zdaniem, świetnym pomysłem.

II LO pod patronatem Uniwersytetu WrocławskiegoII LO pod patronatem Uniwersytetu Wrocławskiegofot. G. Hanaf

Barbara Sykulska i Małgorzata Matyjaszczuk opracowały dwa duże projekty związane przekazaniem młodemu pokoleniu wiedzy o historii ich rodzin. W maju zeszłego roku odbyła się impreza pod nazwą „Herbatka bałkańska”. W liceum miało miejsce spotkanie z Janem Bujakiem, autorem książki „Galicjanie i Serbowie”. Odbył się też minikoncert grupy Jutrzenka, która wykonała m.in. „Bałkanicę” grupy Piersi.

W grudniu zorganizowano duży projekt „Wspomnienie z Polskiej Bośni”. Finał projektu uświetnili goście: starosta Dariusz Kwaśniewski i dr Gordana Durdev-Małkiewicz. II Liceum Ogólnokształcące przygotowało go przy udziale Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni ich Potomków oraz Przyjaciół w Bolesławcu. Na uroczystości zaprezentowano wystawę „Dwie ojczyzny w jednym sercu” przedstawiająca historię Polaków mieszkających w dawnej Jugosławii.

Reklama