Dziurawy i nieoświetlony dojazd do Restauracji "Inna Bajka"

Dziurawy i nieoświetlony dojazd do Restauracji
fot. GA Właściciel restauracji stara się o pomoc miasta w remoncie i oświetleniu drogi dojazdowej. Rzeczniczka urzędu miasta wyjaśnia, że budowa tej drogi nie została ujęta w tegorocznym budżecie, ale jej wykonanie jest w planach. Tymczasem będzie utwardzana.
istotne.pl droga, restauracja, inna bajka

Do naszej redakcji zwrócił się właściciel restauracji "Inna Bajka" Adrian Krzystanek. Problem dotyczy nieoświetlonej i dziurawej drogi dojazdowej prowadzącej do restauracji. Poniżej prezentujemy treść maila:

Od 10 lat staram się o wybudowanie drogi, która była i jest w opłakanym stanie. Dotarcie do mojej posesji w okresie zimowym, przedwiośnia i jesiennym często stanowi zagrożenie zdrowia i życia moich pracowników, klientów, rodziny. Na odcinku 300 metrów brakuje oświetlenia, nie ma ani jednej latarni. Są otwory w nawierzchni głębsze niż 10 cm. "Piękna" wizytówka miasta dla obcokrajowców. Moja firma od lat odwiedzana jest przez kontrahentów z ponad 30 krajów. A obecnie mój hotel, z racji standardu, zamieszkują zazwyczaj dyrektorzy, klienci i pracownicy zarządu firm zagranicznych sąsiedzkiej strefy ekonomicznej.

Przez lata wielokrotnie zwracałem się do urzędu miasta o jej wykonanie. Nikt nie był zainteresowany, nie było również odpowiedzi kiedy będzie zrobiona i jakie stanowisko zajmuje miasto w tej sprawie. Dwa lata temu, po kolejnym piśmie rozpaczy wystosowanym do urzędu miasta, Pani wiceprezydent zainicjowała spotkanie, w którym brali udział urzędnicy odpowiedzialni za inwestycje. Spotkanie przebiegło w charakterze przyjaznym. Miałem się spodziewać projektów i propozycji rozwiązania patowej sytuacji. Kiedy po trzech tygodniach takiej nie otrzymałem zwróciłem się do osoby odpowiedzialnej za inwestycje w mieście, i o dziwo, Pani nie pamiętała sprawy. Spotkanie odbyło się grzecznościowo. Drogi do mojej posesji jak nie było, tak nie ma.

3 lata temu w trakcie srogiej zimy nie wjechał nawet jeden odśnieżacz. A w bieżącym roku nawierzchnia kilkukrotnie była wyrównywana kamieniem bazaltowym lub żużlem, lecz efekty takich remontów znikają po kilku tygodniach w związku z używaniem drogi przez namiętnych wielbicieli quadów i motocrossu, którzy wymijają nasz obiekt z szaloną prędkością i wręcz dziwne, że nie doszło jeszcze do tragedii potracenia staruszka czy dzieci na spacerach.

Cały dorobek życia poświęciłem na przebudowę i renowację domu dziadków z 1806 roku na obiekt hotelarsko-rekreacyjny. Mając na uwadze, przede wszystkim, użyteczność publiczną i kulturalną obiektu. Dojazd nie spełnia żadnych standardów. Z własnych środków nie jestem w stanie przeprowadzić inwestycji.

Miałem marzenie zamienić to miejsce na urokliwy zakątek na peryferiach miasta, w którym będą się odbywać koncerty, wernisaże, spotkania kulturalne, integrujące ludzi kultury, biznesu i sztuki z okolic, a także miejsce o wysokim standardzie hotelowym, w którym pracownicy wielu przedsiębiorstw z przyjemnością będą mogli relaksować się po pracy w zadowalających nawet najbardziej wyszukane gusta warunkach.
Czy dojadą?

Z pytaniem o remont i oświetlenie drogi w imieniu właściciela "Innej Bajki" zwróciliśmy się do urzędu miasta. Poniżej prezentujemy odpowiedź jaką otrzymaliśmy od Rzeczniczki Urzędu Miasta Agnieszki Gergont:

W tegorocznym budżecie budowa wspomnianej drogi nie została ujęta. Jej szacunkowy koszt wynosi ok. 500 tys. zł. Będzie ona częściej utwardzana, w celu zmniejszenia niedogodności związanej z dojazdem do posesji. Dotychczasowa praktyka budowy dróg w mieście zakłada, iż w pierwszej kolejności planowane są inwestycje drogowe, które zapewniają dojazd i oświetlenie do osiedli mieszkaniowych, które są już zagospodarowane i zamieszkiwane przez większą liczbę osób.

W związku z tym na 2015 rok zaplanowano m.in.: budowę II etapu drogi przy ulicach Gdańska, Łokietka, Kwiatowa – realizacja zadania na podstawie opracowywanej dokumentacji projektowej; budowę drogi wraz z odwodnieniem i oświetleniem przy ul. Herberta – I etap; budowę dróg wraz z oświetleniem ul. Zabobrze – ul. Kamienna – ul. Bazaltowa. Jest to kontynuacja zadania, w ramach którego w roku 2014 realizowano I etap dotyczący wykonania oświetlenia ulicznego i kanalizacji deszczowej, natomiast w 2015 r. planowana budowa drogi o długości 50 m; budowę drogi wraz z oświetleniem ulicznym przy ul. Rzemieślniczej - w oparciu o posiadaną dokumentację projektową; budowę drogi przy ul. Czesława Miłosza. W budżecie zaplanowano również środki na budowę dróg technicznych w Bolesławcu.

Budowa drogi, która prowadzi do jednej zagospodarowanej posesji "Inna Bajka" zostanie uwzględniona w dalszej kolejności - po uprzednim zaplanowaniu środków na opracowanie dokumentacji projektowej.