W szpitalu rusza pododdział gastroenterologiczny

Wojciech Kurasz prezentuje aparat endoskopowy
fot. istotne.pl Na miejscu będą diagnozowane i leczone choroby całego przewodu pokarmowego. Będą też wykonywane specjalistyczne zabiegi.
istotne.pl 0 zdrowie, szpital, kolonoskopia

Reklama

Nowy pododdział na razie będzie działać przy chirurgii. W nowym roku być może stanie się samodzielnym oddziałem, gdy uda się pozyskać kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Będziemy diagnozować i leczyć choroby całego przewodu pokarmowego, czyli narządów rurowych, wątroby, trzustki. Chcemy też wykonywać zabieg ECPW na drogach żółciowych i ewentualnie trzustce, który oferuje niewiele ośrodków. To jest bardzo trudny zabieg, ale chcemy go wykonywać – mówi dr Wojciech Kurasz, szef nowego pododdziału.

– Do tej pory pacjenci, którzy mieli mieć wykonywany zabieg ECPW, byli odsyłani np. do Legnicy lub Wrocławia. Chcemy w przyszłości przyjmować ich na miejscu – dodaje Adam Zdaniuk, dyrektor bolesławieckiego szpitala.

– Są u nas ludzie, którzy mają wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Crohna. Jeśli taki pacjent ma 20 wypróżnień na dobę, to on nie pojedzie do Wrocławia, bo jest to po prostu ciężkie. Bywają pacjenci, którzy mają 30 lat, mają rodziny i przez chorobę są zepchnięci na margines funkcjonowania. Gdy taki człowiek przestaje pracować, to nie stać go na leczenie. System działa tak, że obecnie może on leczyć się albo we Wrocławiu, albo prywatnie tutaj. My takich ludzi chcemy leczyć w ramach NFZ na naszym oddziale – wyjaśnia doktor Kurasz.

Nowotwory jelita grubego są na drugim miejscu pod względem częstości występowania wśród kobiet i mężczyzn. W 2008 roku zachorowało w Polsce ponad 14 tys. osób na ten nowotwór. Ponad 10 tys. z nich zmarło. Problem tkwi w tym, że choroba jest późno rozpoznawalna.

– Sprzęt, który mamy w Bolesławcu, pomaga mi wykryć bardzo wczesne zmiany. Te zmiany, które kiedyś były słabo widoczne, teraz dzięki specjalnemu światłu i większej rozdzielczości lepiej widać – mówi doktor Kurasz.

Jakie objawy mogą świadczyć, że człowiek ma raka jelita grubego? Niewyjaśniony spadek masy ciała, domieszki krwi lub śluzu w stolcu, zmiana rytmu wypróżnień, zmiana kształtu stolca, ból brzucha, który budzi w nocy. Ludzie, którzy mają takie objawy, powinni koniecznie zgłosić się na badanie kolonoskopijne. Wczesne wykrycie nowotworu często pozwala szybko go wyleczyć.

Aparat endoskopowyAparat endoskopowyfot. Krzysztof Gwizdała

Reklama