Tablica, upamiętniająca 84 księży pomordowanych na Kresach, odsłonięta

Tablica
fot. UGiM Węgliniec W czasie uroczystości odsłonięcia tablicy homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Reklama

Za nami ceremonia odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci 84 księży, pomordowanych na Kresach Wschodnich II RP przez ukraińskich nacjonalistów OUN-UPA w latach 1939-1947. Uroczystość miała miejsce w niedzielę, 5 października, w Czerwonej Wodzie (gmina Węgliniec). Homilię w czasie mszy św. w kościele parafialnym wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, publicysta, poeta i działacz społeczny, który tak napisał na swoim blogu:

Tablica ufundowana została przez osoby prywatne, a jej inicjatorem jest Alfred Janicki, zasłużony działacz kresowy. Na tablicy umieszczone są 84 nazwiska, ale to dopiero połowa, bo zamordowanych duchownych było dwukrotnie więcej. Obok tablicy posadzona jest aleja Aleja Pamięci. Każde drzewo dedykowane jest jednemu z kapłanów.

W uroczystość uczestniczyło wielu księży, ale – jak zaznaczył w swoim przemówieniu prezes Szczepan Siekierka z Wrocławia – bez udziału choćby jednego księdza biskupa. No cóż, fascynacja Majdanem ogarnęła nie tylko polityków. A tak na marginesie, czy ktoś pamięta, ilu biskupów było na pogrzebie Bronisława Geremka, który z Kościołem katolickim niewiele miał wspólnego?

UGiM Węgliniec/www.isakowicz.pl/ii

Reklama