Gimnazjum z Nowogrodźca pierwsze w województwie

Gimnazjum z Nowogrodźca pierwsze w województwie
fot. Alicja Gabrek Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Nowogrodźcu zajęło I miejsce w finale wojewódzkim konkursu „Jestem Bezpieczny w Domu, w Szkole i na Drodze”, organizowanego przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.
istotne.pl konkurs, edukacja, bezpieczeństwo, kuratorium, paweł wielogórski, marta nowacka

Konkurs odbył się 9 czerwca 2015 we Wrocławiu. Autorami tego sukcesu są uczniowie: Martyna Kowalska (kl. 3b), Paweł Wielogórski (kl. 1b) i Marta Nowacka (kl. 2e). Do zawodów przygotowała młodzież Alicja Gabrek, nauczycielka wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa.

Uczniowie rozsławili Gimnazjum, pokonując 79 szkół województwa dolnośląskiego. Musieli wykazać się wiedzą teoretyczną, praktyczną i sprawnościową. Na wysokim poziomie zaprezentowali umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedlekarskiej, prewencji ogólnej, znajomości przepisów przeciwpożarowych, obrony cywilnej i jazdy na rowerze.

Marta Nowacka:

Było to wielkie przeżycie. Najbardziej stresujący okazał się czas oczekiwania na wyniki. Organizatorzy umilili go nam jednak poczęstunkiem i ciekawym występem orkiestry, co pozwoliło na opanowanie emocji. Nauczycielka edukacji dla bezpieczeństwa Pani Alicja Gabrek, która przygotowywała nas do konkursu, okazała się świetnym mentorem. Nie wywierała presji i to w dużej mierze przyczyniło się do zwycięstwa. Zdobyliśmy wspaniałe nagrody, w tym pomoc dydaktyczną dla szkoły – AED, czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny. Podsumowując, należy stwierdzić, że warto uczyć się tego, jak pomagać innym nie tylko po to, by zdobywać nagrody, ale przede wszystkim po to, żeby służyć pomocą, a nawet ratować czyjeś życie.

Celem przedsięwzięcia było budowanie postaw społecznych, przeciwstawiających się agresji, propagujących zachowania służące ochronie życia i zdrowia każdego człowieka, w każdym czasie i miejscu, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zaprezentowane umiejętności wszystkich uczestników z pewnością w przyszłości będą procentowały właściwymi postawami młodzieży w zakresie bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy.

Alicja Gabrek/ii