Nowy przewodnik po Bolesławcu już w sprzedaży

Nowy przewodnik po Bolesławcu już w sprzedaży
fot. UM Bolesławiec W sprzedaży pojawił się kieszonkowy multiprzewodnik „Bolesławiec – miasto ceramiki”. To najnowsza publikacja poświęcona atrakcjom naszego miasta.
istotne.pl przewodnik, um bolesławiec

Przewodnik podzielono na kilka części. Opisano w nim dzieje miasta, zabytki, historię tutejszej ceramiki oraz atrakcje turystyczne zlokalizowane w pobliżu Bolesławca.

Zabytki opisano, kierując się kluczem topograficznym, co ułatwić ma zwiedzanie turystom. Cześć tę podzielono na następujące szlaki: „Stare Miasto”, „Wokół murów obronnych” oraz „Zabytki poza centrum miasta”. Poszczególne obiekty opisano w sposób syntetyczny i przystępny, zachowując jednak wszelką staranność w przedstawianiu faktów historycznych. Ponadto zawarto tu wiele ciekawostek (oznaczone w publikacji niebieskim tłem), które z pewnością zainteresują nie tylko turystów, ale także mieszkańców Bolesławca.

Na uwagę zasługuje także część poświęcona ceramice. Poza historią tutejszej kamionki opisano tu bolesławieckie instytucje oraz działania promujące ją współcześnie, m.in. Bolesławiecki Ośrodek Kultury-Międzynarodowe Centrum Ceramiki, Muzeum Ceramiki, Święto Ceramiki czy Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski. Ponadto przedstawiono możliwość zwiedzania miasta Szlakiem Ceramicznym, a także zawarto wykaz firm produkujących kamionkę oraz szkło w regionie.

Niewątpliwym atutem tego niewielkiego przewodnika jest duża ilość barwnych zdjęć, zarówno współczesnych, jak i archiwalnych, a także mapy. Ułatwiają one lokalizację poszczególnych obiektów oraz poruszanie się po mieście i okolicy. Jeden z planów poświęcony jest możliwościom aktywnego spędzania czasu w mieście.

Publikacja powstała na zlecenie Urzędu Miasta Bolesławiec, a teksty do przewodnika opracowali pracownicy Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, wykorzystując dotychczasową wiedzę, w tym najnowsze informacje pozyskane w trakcie badań.
Przewodnik można nabyć w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu (Dział Historii Miasta, ul. Kutuzowa 14 oraz Dział Ceramiki, ul. Mickiewicza 13), w Punkcie Informacji Turystycznej i Kulturalnej oraz Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura”, a w najbliższym czasie będzie też dostępny w bolesławieckich księgarniach. Ponadto w miejscach tych można zakupić najnowszą mapę turystyczną Bolesławca i okolic.

iza