Dawny Zgorzelec: ul. Łużycka

Pocztówka
fot. Wratislaviae Amici W kolejnej odsłonie naszego historycznego cyklu prezentujemy dawną ulicę Łużycką.
istotne.pl 0 historia, sebastian zielonka, zgorzelec, miasto zgorzelec

Reklama

Zgorzelec to piękne miasto o bogatej i ciekawej historii. Warto poznać jego dzieje i zapoznać się z architekturą minionych lat. Poniższe fotografie prezentują ulicę Łużycką, która przed II wojną światową nosiła nazwę Siedenberger Strasse.

Przez tę ulicę przebiegała linia tramwajowa, otwarta w 1900 roku, a zlikwidowana w 1945 r. w wyniku zmiany granicy. Linia tramwajowa rozpoczynała się w Parku Miejskim w Görlitz i wiodła przez Nysę do Ujazdu, gdzie znajdował się końcowy przystanek.

Na zachowanych fotografiach i pocztówkach widzimy, jak wyglądało nasze miasto w pierwszej połowie XX wieku.

Tramwaj kursujący po ulicy Łużyckiej na początku XX wiekuTramwaj kursujący po ulicy Łużyckiej na początku XX wiekufot. Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa
Restauracja z ogrodem letnimRestauracja z ogrodem letnimfot. Wratislaviae Amici
Dawna restauracja plenerowa przy ul. ŁużyckiejDawna restauracja plenerowa przy ul. Łużyckiejfot. ebay.de
Po prawej stronie: urząd pocztowyPo prawej stronie: urząd pocztowyfot. Wratislaviae Amici
Na widokówce z początku XX w. widzimy restaurację przy ul. Łużyckiej 31Na widokówce z początku XX w. widzimy restaurację przy ul. Łużyckiej 31fot. Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa

Sebastian Zielonka – historyk, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizacja: archiwistyka i dokumentalistyka konserwatorska. Interesuje się historią regionu i życia społecznego Europejczyków w XX wieku. W wolnym czasie podróżuje.

Reklama