W książce naszej dziennikarki jest wiele postaci, nie tylko twórca Gliniady Benedykt Kowalski, ekscentryczny artysta podający się za aktora Comédie Française. Jest tam parę innych bohaterów, a wśród nich babcia Róża i jej pupil – ogrodowy krasnal.
Skrzat z ulicy Rajskiej to ciekawska postać. Interesuje się wszystkim: miastem, sąsiadami i tajemniczymi odgłosami, które wieczorami niesie rzeka. Całymi dniami krasnoludek obserwuje ludzi i ich podsłuchuje. Potrafi usłyszeć najbardziej skryte zwierzania i sekretne wyznania.
Grażyna Hanaf oraz właściciele księgarni Agora postanowili krasnoludka babci Róży wyeksponować na wystawie. Będzie on, podobnie jak w książce, komentował rzeczywistość. Tę lokalną i tę krajową. W swej pierwszej odsłonie krasnoludek zachęca wakacyjnie: „Segreguj śmieci i wal na Orkę!”
W okresie, kiedy jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest ustawa śmieciowa, nasz krasnoludek też segreguje śmieci. Ale zupełnie inne niż wszyscy wokół. Prawdziwe odpady go nie interesują. W jego worku znajdują się: reklama zachęcająca do zabezpieczenia się podczas przygodnego seksu, tygodnik Polityka ze zdjęciem Tuska, zdjęcie blachary, Gazeta Wyborcza i gejowski serial Queer as Folk, który z zapałem oglądają bohaterowie powieści. W dłoni krasnal trzyma powieść „Joachim”, która według niego i jego właścicielki babci Róży nadaje się jedynie do wyrzucenia.
Poglądy krasnala są jak najbardziej zbieżne z opinią, jaką książce wystawił szef Centrum Inicjatyw Lokalnych Via Sudetica oraz zgodne z recenzją książki, którą opublikował jeden z członków tej organizacji. Bernard Łętowski zrobił zdjęcie, na którym umieścił książkę w toalecie w miejscu papieru toaletowego. Krasnal i babcia Róża popierają tę inicjatywę Via Sudetica oczyszczenia ziemi z „Joachima”. Możliwe że niedługo krasnal będzie promował to wspaniałe, jego zdaniem, Centrum Inicjatyw Lokalnych.
Konkurs dla czytelników
Na wystawie księgarni Agora krasnal stoi wśród zieleni i śmieci. Ten, kto poprawnie odgadnie, jaka roślinka towarzyszy krasnoludkowi, wygra powieść „Joachim”. Nagrody pocieszenia to dwa przewodniki turystyczne.
Wystarczy odwiedzić wystawę i odkryć nazwę tajemniczej byliny. Tym bardziej intrygującej, że pochodzi z rejonów, w których wyznawany jest islam.
Odpowiedzi należy wysyłać za pomocą formularza kontaktowego.
Na stronie Grażyny Hanaf można znaleźć wszystkie informacje i recenzje książki „Joachim”