Wojewoda dolnośląska Anna Żabska zapowiedziała powołanie specjalnego zespołu roboczego, który zajmie się wypracowaniem narzędzi i rekomendacji dla dolnośląskich samorządów. Celem zespołu będzie wsparcie szkół, dzieci i rodziców w przeciwdziałaniu mowie nienawiści i przemocy rówieśniczej. To kluczowy wniosek ze spotkania, które z inicjatywy wojewody odbyło się we Wrocławiu z udziałem wiceprezydentów największych miast regionu, przedstawicieli samorządu województwa, kuratorium oświaty oraz policji.
Jak czytamy na gov.pl: – Impulsem do podjęcia działań była tragiczna śmierć uczennicy z Wałbrzycha, do której mogło przyczynić się długotrwałe doświadczenie hejtu. Spotkanie miało charakter roboczy – skupiono się na wymianie doświadczeń i dobrych praktyk, omówieniu istniejących wyzwań oraz potrzeb, z jakimi mierzą się nauczyciele, rodzice i samorządowcy.
– Potrzebne jest skoordynowane działanie wszystkich instytucji. Rozmawialiśmy o tym, jak powinna wyglądać edukacja prawna dzieci i młodzieży, jak dzielić się skutecznymi praktykami i jak uwrażliwiać uczniów, nauczycieli i rodziców na problem hejtu. Deklaruję pełne wsparcie administracji rządowej. Zespół, który powołuję, będzie działać systemowo – zapowiedziała wojewoda Anna Żabska.
Reklama
W skład zespołu – oprócz przedstawicieli samorządów i kuratorium oświaty – wejdą także specjaliści z zakresu psychiatrii dziecięcej i psychologii w województwie dolnośląskim. Zespół ma opracować praktyczne wytyczne i propozycje działań, z których będą mogły skorzystać wszystkie samorządy i szkoły w regionie. Zespół ma wypracować rozwiązania, w ramach których gminy mają się wzajemnie wspierać nie tylko doświadczeniami, ale też ekspertami, tak aby żaden samorząd nie pozostał bez wsparcia i narzędzi w walce z hejtem.
– Chcemy, by rodzice, nauczyciele i dzieci wiedzieli, do kogo zwrócić się w sytuacji hejtu. Potrzebne są systemowe działania. Zapewniam, że jeszcze w tym roku na organizowanych przez kuratorium konferencjach każda ze stron otrzyma konkretne, sprawdzone praktyki wsparcia dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że te trudne sytuacje zmobilizują również samą młodzież do wzajemnego wsparcia. Musimy dotrzeć do wszystkich – dużą rolę pełnią również rodzice, bo to oni są odpowiedzialni za wychowanie, a szkoła jest instytucją wspierającą – podkreśla Ewa Skrzywanek dolnośląska kurator oświaty.
Reklama
Władze samorządu województwa poinformowały o przekazaniu blisko 5 mln złotych na wsparcie psychologiczne i terapeutyczne dzieci i młodzieży w 2025 roku. Środki trafią do powiatów i zostaną rozdysponowane pomiędzy 49 poradni psychologiczno-pedagogicznych w całym województwie. Program obejmie zarówno spotkania indywidualne, jak i grupowe z uczniami.
Wspólne działania administracji rządowej i samorządowej mają doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa dzieci w szkołach, skuteczniejszego reagowania na przemoc i hejt, a także wzmacniania kompetencji wychowawczych nauczycieli i rodziców.