W sierpniu ub.r., po wydarzeniach związanych z LGBT, uruchomiona została strona apostazja.eu pomagająca ludziom wyjść z Kościoła Katolickiego, czyli dokonać apostazji. W ostatnich dniach – zapewne z związku z falą protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego – zainteresowanie zarówno tą kwestią, jak i samą stroną wzrosło lawino.
W sobotę w Krakowie arcybiskup Marek Jędraszewski, znany ze słów o "tęczowej zarazie", dał wyraz swojemu zachwytowi decyzją Trybunału Konstytucyjnego. Powiedział: – Trudno sobie wyobrazić wspanialszą wiadomość podaną właśnie dzisiaj.
Metropolita krakowski wyraził wielkie uznanie dla, cytujemy, odwagi i rzetelności sędziów Trybunału oraz ogromną wdzięczność dla inicjatorów. – Bóg Wam zapłać za te szlachetne działania! – dziękował Marek Jędraszewski.
Jak wypisać się z Kościoła Katolickiego?
Pomaga w tym specjalna strona internetowa, na której jest wzór dokumentu i opisana została procedura apostazji. Wypełnia się prosty formularz i drukuje dokument.
– Polecamy naszą stronę wszystkim. Jeśli macie znajomych, którzy myślą o apostazji, też możecie polecić. Jeśli jednak chcecie pozostać w Kościele, to prosimy, zróbcie coś, porozmawiajcie ze swoimi księżmi, ojcami zakonnymi, biskupami. Bo nie może być tak, że biskup na mszy podburza jednych przeciwko drugim, Polaków przeciwko Polakom – informują autorzy strony.
Apostazja – jak to zrobić?
Adres strony to: apostazja.eu
Apostazja – procedura
Na podanej stronie internetowej znajdziecie wszystkie niezbędne informacje i w łatwy sposób wygenerujecie prawidłowy wniosek. Dokument jest zgodny z aktualnymi przepisami prawa i przepisami kościelnymi.
Apostazja – jak tego dokonać?
Wystarczy wypełnić kilka pól i wydrukować akt apostazji.
Jak wygląda procedura apostazji?
Najważniejsze: musisz mieć skończone 18 lat. Procedura jest bardzo prosta.
- Generujesz przez naszą stronę oświadczenie o wystąpieniu z kościoła i drukujesz dwa egzemplarze.
- Idziesz z dwoma egzemplarzami do proboszcza parafii, gdzie mieszkasz.
- Składasz jeden egzemplarz księdzu, a na swoim otrzymujesz potwierdzenie przyjęcia dokumentu. To wszystko!
Nie otrzymuje się zaświadczenia o apostazji. Można natomiast za jakiś czas, po złożeniu dokumentu apostazji, poprosić znowu o świadectwo chrztu, a tam powinna już znaleźć się adnotacja o wystąpieniu z Kościoła.
Dlaczego czasem muszę mieć świadectwo chrztu?
Jeśli oświadczenie składasz w tej samej parafii, gdzie był Twój chrzest, nie musisz mieć świadectwa chrztu. Jeśli chrzest był gdzie indziej, musisz wcześniej załatwić świadectwo chrztu. Jest to ważne, bo ksiądz dokonuje odpowiedniej adnotacji o Twojej apostazji w księdze chrztów. Jeśli było to w innej parafii, musi on wiedzieć, gdzie wysłać wiadomość o Twojej decyzji. Tam dokonają odpowiedniego wpisu.
Czy mogę oświadczenie o apostazji wysłać pocztą, mailem lub przekazać przez kogoś?
Nie. Dokument musisz złożyć osobiście spotykając się z proboszczem.
Apostazja a pogrzeb?
Apostazja nie ma wpływu na pochówek, na pogrzebie jedynie nie będzie księdza. Jeśli w danej gminie nie ma cmentarza komunalnego, pochówek może odbyć się na cmentarzu kościelnym i nikt nie może tego odmówić.
Czy czekają mnie jakieś konsekwencje?
Tylko kościelne:
- nie będzie można sprawować i przyjmować sakramentów
- nie będzie można być chrzestnym/chrzestną, świadkiem bierzmowania, świadkiem zawarcia małżeństwa itp.
- będzie obowiązywać nas zakaz wykonywania urzędów, posług i zadań w kościele
- będziemy mieć zakaz przynależności do stowarzyszeń, ruchów i organizacji kościelnych i katolickich
- na naszym pogrzebie nie będzie księdza.
To wszystkie konsekwencje.
Czy jest jakiś problem z księdzem przy formalnościach?
Może się zdarzyć, że ksiądz będzie Cię namawiał do wycofania decyzji i pozostaniu w Kościele Katolickim. Według wytycznych musi to robić z miłością i roztropnością. My nie napotkaliśmy żadnych problemów. Ksiądz nie może wymagać obecności świadków, od 2015 roku nie ma takiego obowiązku. Jeśli proboszcz nie zna aktualnych przepisów, może je przeczytać w dokumencie: Dekret ogólny KEP w sprawie wystąpień z Kościoła oraz powrotu do wspólnoty Kościoła. Jeśli proboszcz odmawia przyjęcia dokumentu, należy napisać oficjalną skargę do biskupa, to pomaga.
Co o tym mówi prawo kościelne?
Wspomnianą kwestię z perspektywy prawa kościelnego reguluje Dekret Ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wystąpień z Kościoła oraz powrotu do wspólnoty Kościoła.