materiał promocyjny

Dotacja Mój Prąd – jak szybko dostać dotację na fotowoltaikę

Instalacja fotowoltaiczna
fot. sunvival.pl Dopłaty do fotowoltaiki cieszą się ogromną popularnością. Tylko w zeszłym roku w Polsce podłączono 300 tysięcy domowych instalacji fotowoltaicznych. Tegoroczny nabór dopłat z programu Mój Prąd startuje niedługo. Wraz z ekspertem z firmy Sunvival Energy sprawdzamy ile czasu zajmują formalności i jakie są sposoby na szybsze uzyskanie dopłaty.
istotne.pl 1 prąd, energia, energia słoneczna, fotowoltaika

Reklama

Od kiedy będzie dotacja Mój Prąd 2021?

Tegoroczna edycja programu dopłat do fotowoltaiki Mój Prąd startuje 1 lipca 2021. Od tego momentu można będzie składać wnioski o dopłaty. Nabór wniosków przewidziany jest do 22 grudnia. Właściciele fotowoltaiki będą więc mieli niecałe pół roku na załatwienie wszystkich formalności i złożenie wniosku. Warto pamiętać, że o dotację mogą starać się również osoby które założyły instalację od początku lutego tego roku. Takie osoby mogą spokojnie czekać na rozpoczęcie naboru i w lipcu jako pierwsze złożą wnioski przez Internet.

Ile trwa montaż paneli fotowoltaicznych?

Zgrana ekipa jest w stanie zamontować instalację fotowoltaiczną w ciągu jednego lub dwóch dni. Większy problem jest z możliwymi terminami. W szczycie sezonu zapotrzebowanie na panele fotowoltaiczne jest tak duże, że zdarzają się braki w hurtowniach. Nie pomaga też pandemia i problemy z dostawami od producentów. Dlatego wiele firm oferuje w umowach montaż w ciągu 30 lub nawet 90 dni roboczych.

Sunvival Energy może zaproponować krótsze terminy, od 10 do 30 dni, ponieważ dysponuje własnym magazynem i dużym zapasem paneli fotowoltaicznych i falowników. Dobre planowanie i sprawdzone ekipy monterskie pozwalają zaproponować klientom szybszy montaż.

Ile trwa wymiana licznika na dwukierunkowy?

Zaraz po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej należy wysłać odpowiednie zgłoszenie do zakładu energetycznego. Konieczne jest bowiem podłączenie fotowoltaiki do sieci oraz wymiana licznika na dwukierunkowy. Mogą to zrobić jedynie specjaliści z elektrowni. Zakład energetyczny, na wymianę licznika i podłączenie fotowoltaiki ma 30 dni od daty wpłynięcie wniosku, jednak najczęściej zajmuje to około 20 dni.

Lepiej nie czekać z wysłaniem wniosku do zakładu energetycznego. Po raz kolejny obowiązuje tu zasada „kto pierwszy ten lepszy”. W szczycie sezonu terminy monterów mogą być bardzo napięte. Najwygodniej jest zlecić kontakt z zakładem energetycznym specjalistom Sunvival Energy.

Jak złożyć wniosek Mój Prąd?

Wniosek o dotację Mój Prąd można składać wyłącznie drogą elektroniczną od 1 lipca 2021. Do złożenia wniosku potrzebne jest uwierzytelnienie przez e-PUAP lub e-Dowód.

Do wniosku o Mój Prąd, poza danymi adresowymi należy dołączyć również informacje o instalacji fotowoltaicznej takie jak:

  • Koszt inwestycji
  • Numer umowy kompleksowej ze sprzedawcą energii
  • Numer Punktu Poboru Energii

Wniosek o dopłatę w imieniu klienta może również złożyć specjalista z Sunvival Energy. Podobnie jak w przypadku zgłoszenia do wymiany licznika, wnioski o dopłaty do fotowoltaiki są załatwiane za klientów. W Sunvival Energy należy to do standardowej obsługi każdego klienta. Więcej na ten temat można przeczytać w poradniku DOTACJA MÓJ PRĄD na Sunvival.pl.

Co zrobić, żeby szybciej dostać dopłatę Mój Prąd?

Pewnym rozwiązaniem jest szybki montaż fotowoltaiki. Najlepiej jeśli w lipcu instalacja będzie już pracować a dokumenty będą tylko czekać na wysłanie. To oczywiste, że wnioski złożone na początku lipca zostaną najszybciej rozpatrzone.

Osoby które późno zdecydują się na montaż fotowoltaiki będą miały mało czasu. Należy pamiętać, że montaż fotowoltaiki i formalności mogą zająć od 2 do 5 miesięcy. A wnioski o dopłatę Mój Prąd, w tej edycji można składać tylko do 22 grudnia 2021 roku. Należy się wiec liczyć, że wnioski złożone pod koniec roku zostaną rozpatrzone dopiero w 2022 roku. Podobna sytuacja miała miejsce w poprzedniej edycji. W grudniu 2020 do systemu wpływało nawet 1000 wniosków dziennie a rozpatrywanie ich zajmowało pracownikom funduszu około 6 miesięcy.

Osoby które chcą założyć fotowoltaikę i dostać dopłatę Mój Prąd jeszcze w tym roku zachęcamy do kontaktu na stronie www.sunvival.pl lub pod numerem telefonu 22 113 45 44.

Szybkie terminy i pomoc w formalnościach zdecydowanie skraca cały proces pozyskania dopłaty. Firmowi specjaliści na co dzień zajmujący się kontaktem z zakładem energetycznym i NFOŚiGW, szybko i bez problemów wypełniają odpowiednie wnioski. Wszystkie sprawy załatwiane są drogą elektroniczną co też bardzo przyspiesza pewne procesy. Klient natomiast ma pewność, że wystarczy zadzwonić lub napisać do swojego opiekuna żeby dowiedzieć się na jakim etapie jest konkretna sprawa.

Reklama