Krajalnia nielegalnego tytoniu zlikwidowana. Dzienna produkcja: blisko 5 ton!

Tytoń
fot. CBŚP Mundurowi z CBŚP zlikwidowali nielegalną krajalnię suszu tytoniowego, zabezpieczając przy tym blisko 23 tony tytoniu bez polskich znaków akcyzy, którego wartość oszacowano na ok. 6 mln zł.
istotne.pl 183 tytoń, cbśp

Reklama

Centralne Biuro Śledcze Policji ustaliło, że w województwie dolnośląskim działała krajalnia suszu tytoniowego. Nielegalny biznes ukryty był w jednej z hal magazynowych na terenie prywatnego przedsiębiorstwa. CBŚP:

Podczas przeprowadzonej akcji „na gorącym uczynku” funkcjonariusze zatrzymali 5 podejrzanych, w wieku od 30 do 50 lat. Kolejny został zatrzymany w tym samym czasie w swoim domu.

(5 z zatrzymanych to cudzoziemcy: 4 Ukraińców i Białorusin. Szósty z podejrzanych jest obywatelem Polski. Piątka z nich została tymczasowo aresztowana).

W hali, gdzie działała krajalnia, znajdowały się zarówno profesjonalna linia do konfekcjonowania wyrobów tytoniowych warta około miliona złotych, jak i suszarnia do krajanki tytoniowej i jej nawilżania. Wydajność zabezpieczonej maszyny to 600 kg na godzinę. Śledczy szacują, że dzienna produkcja mogła wynosić blisko 5 ton, co jest porównywalne z parametrami ciągów technologicznych stosowanych przez legalnych producentów tego typu towaru. Podczas działań zabezpieczono także pojazd ciężarowy, na którego naczepie znajdował się tytoń bez polskich znaków akcyzy.

Śledczy:

W pomieszczeniach oraz na naczepie samochodu ciężarowego policjanci CBŚP zabezpieczyli łącznie blisko 23 tony wyrobów akcyzowych, w tym ponad 8 ton suszu tytoniowego, blisko 9 ton tytoniu do palenia oraz 6 ton sprasowanych liści tytoniu. Wartość rynkowa przejętych wyrobów to ok. 6 mln zł.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że towar miał być rozprowadzany w woj. dolnośląskim. CBŚP: – Gdyby „lewy” towar akcyzowy trafił do nielegalnego obrotu, wówczas Skarb Państwa byłby narażony na straty wynoszące ponad 25 mln zł tytułem niezapłaconego podatku akcyzowego i VAT.

Sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, gdzie podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz karno-skarbowe.

Reklama