materiał promocyjny

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?

Ludzie u notariusza
fot. adobe stock/ obido.pl Planujesz sprzedać swoje mieszkanie, ale wciąż jest ono obciążone kredytem hipotecznym? Nic nie szkodzi. Sprawdź, jak krok po kroku sprzedać mieszkanie z kredytem.
istotne.pl 1 mieszkanie, notariusz, kredyt

Reklama

Sprzedaż mieszkania z hipoteką ‒ czy jest to możliwe?

Tak. Polskie prawo nie przewiduje żadnych przeszkód oraz ograniczeń, które blokowałyby sprzedaż nieruchomości z kredytami. Wynika to z faktu, że zabezpieczeniem spłaty zobowiązania jest wpis do księgi wieczystej na rzecz banku, ale właścicielem cały czas pozostaje kredytobiorca.

Jeszcze kilka lat temu sprzedaż mieszkań obciążonych hipoteką nie była zbyt popularna. Jak twierdzą eksperci rynku nieruchomości pracujący w serwisie obido.pl, wynikało to z dużej niewiedzy ze strony właścicieli nieruchomości, o tym że w ogóle istnieje taka możliwość, a także z nieufności kupujących. Obecnie wiele się w tym temacie zmieniło i realizowana jest coraz większa liczba transakcji, w których przedmiotem są mieszkania z kredytem.

Mieszkanie z kredytem ‒ rozliczenie sprzedaży z Urzędem Skarbowym

Sprzedając mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym pamiętaj o wypełnieniu zobowiązania względem Urzędu Skarbowego. Jeśli sprzedajesz mieszkanie, a nie minęło jeszcze 5 lat od dnia zakupu, należy zapłacić podatek w wysokości 19% dochodu. 

W przypadku mieszkań z rynku wtórnego w grę wchodzi także podatek od czynności cywilno-prawnych (w skrócie PCC). Obecnie wynosi on 2 proc. wartości nieruchomości, ale jako sprzedający nie musisz się o to martwić. Obowiązek zapłaty podatku spoczywa na kupującym. 

Sprzedaż mieszkania z kredytem. Jak to zrobić krok po kroku?

Procedura sprzedaży mieszkania z kredytem różni się odrobinę od standardowej procedury. Wynika to z faktu, że oprócz kupującego i sprzedającego, w całym procesie pojawia się również bank, w którym masz zaciągnięte zobowiązanie. Jak więc krok po kroku sprzedać mieszkanie z kredytem?

  1. Znajdź kupca ‒ można to zrobić na kilka sposobów (samodzielnie lub z pomocą agencji nieruchomości). Bardzo ważne, by w ogłoszeniu znalazła się informacja o tym, że nieruchomość jest obarczona hipoteką.
  2. Wystąp do banku z prośbą o promesę ‒ promesa to oświadczenie banku, w którym wyraża on zgodę na wykreślenie hipoteki po uregulowaniu kredytu. Jej ważność to zazwyczaj tylko 30 dni.
  3. Spisz umowę przedwstępną, w której znajdą się wszystkie ustalenia ‒ w umowie przedwstępnej musi znaleźć się informacja o podziale wpływów ze sprzedaży mieszkania. Na przykład jeśli sprzedajesz nieruchomość za 300 tysięcy, a pozostała kwota kredytu do spłaty wynosi 50 tysięcy, to na Twoje konto trafi 250 tysięcy, a pozostała część zostanie przelana do banku, w którym masz kredyt.
  4. Wspólnie idźcie do notariusza, by spisać umowę w formie aktu notarialnego 
  5. Złóż wniosek w sądzie o wprowadzenie zmian w księdze wieczystej ‒ w większości przypadków, notariusz wyręczy Cię z tego obowiązku.
  6. Wystąp do banku o dokument potwierdzający zwolnienie z hipoteki ‒ bank wydaje oświadczenie, w którym potwierdza dokonanie spłaty kredytu oraz potwierdza możliwość wykreślenia hipoteki.

Podsumowanie

Jak widać procedura sprzedaży mieszkania z kredytem nie jest zbyt skomplikowana. Jeśli jednak nadal nie wiesz, jak przeprowadzić taką transakcję, to skorzystaj z pomocy prawnika lub agenta nieruchomości.

Reklama