Gmina Bolesławiec: będą dotacje na wymianę kopciuchów

Gmina Bolesławiec: będą dotacje na wymianę kopciuchów
fot. SM Bolesławiec Projekt dotyczy wyłącznie budynków jednorodzinnych. Premiowane będą domy o dobrym standardzie termicznym (a więc docieplone i uszczelnione) – informują gminni urzędnicy.
istotne.pl ekologia, pieniądze, gmina bolesławiec

Jak czytamy na stronie Gminy Bolesławiec:

Z wielką radością informujemy, że projekt, którego nasza gmina jest partnerem, został zakwalifikowany do realizacji, uzyskując dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Co to znaczy?

Mieszkańcy gminy będą w najbliższym czasie mogli zacząć się ubiegać o środki na wymianę kotłów. (Obecnie trwają czynności formalne związane z podpisaniem umowy przez lidera projektu).

Kto będzie mógł uzyskać dotację?

Dotacje będą mogli uzyskać mieszkańcy, którzy chcą wymieniać nieekologiczne kotły i piece na paliwa stałe, głównie węglowe (tzw. kopciuchy). Projekt dotyczy wyłącznie budynków jednorodzinnych. Premiowane będą domy o dobrym standardzie termicznym (a więc docieplone i uszczelnione).

W ramach grantu możliwa będzie wymiana na bardzo wygodne i tanie w eksploatacji pompy ciepła, ale także instalacje gazowe, kotły biomasowe czy instalacje ogrzewania elektrycznego (pod warunkiem, że będą zasilane energią z własnego systemu fotowoltaicznego). Nie jest dopuszczona wymiana na kotły olejowe czy kotły węglowe (choćby najnowocześniejsze).

Liderem i operatorem – a zarazem wnioskodawcą – projektu jest wyspecjalizowana organizacja inżyniersko-projektowa Centrum Technologii Energetycznych, działająca w ramach Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość w Świdnicy. Organizacja ta zaprosiła do współpracy 8 gmin z zachodniej części naszego województwa, w tym Gminę Bolesławiec.

Gminni urzędnicy:

Dofinansowanie dla mieszkańców w ramach obecnie uruchamianego projektu wyniesie do 85 proc. kosztów kwalifikowalnych nowej instalacji grzewczej, ale nie więcej niż 35 tys. zł.

O czym warto pamiętać?

  • podstawowym, choć niejedynym, warunkiem uzyskania grantu będzie wzięcie przez zainteresowanego mieszkańca udziału w konkursie grantowym
  • konkurs dla mieszkańców zostanie ogłoszony przez operatora projektu/grantodawcę. Przewidywany termin uruchomienia konkursu dla mieszkańców to marzec 2020 r. (UWAGA: termin ten ma charakter tylko orientacyjny i może ulec zmianie, zwłaszcza w przypadku opóźnień w podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu)
  • wraz z ogłoszeniem konkursu zostanie przedstawiony szczegółowy regulamin z kryteriami konkursowymi, sposobem składania wniosków, zasadami ich oceny oraz wzorami dokumentów konkursowych i aplikacyjnych.

Szczegóły na stronie gminnego samorządu.