Prezydent Roman o dystrybucji maseczek w Bolesławcu i otwarciu cmentarza

Piotr Roman w masce
fot. UM Bolesławiec Piotr Roman prosi, by mieszkańcy nosili maseczki i je regularnie dezynfekowali. Cmentarz zostanie otwarty od poniedziałku, 20 kwietnia.
istotne.pl 1 piotr roman, koronawirus

Reklama

Prezentujemy wypowiedź prezydenta Bolesławca na temat produkcji i dystrybucji maseczek.

Cmentarz zostanie otwarty 20 kwietnia, w poniedziałek.

Szanowni Państwo!

Krajobraz miasta, ludzie w maseczkach. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy w sposób zdyscyplinowany i odpowiedzialny myśląc o innych założyli te maseczki. My chcemy Państwu w tym pomóc. W momencie ogłoszenia przez rząd obowiązku noszenia w maseczkach, zaczęliśmy składać zamówienia. Było trudno zdobyć jednorazowej partii 40 000, prawie 40 000 maseczek wielorazowych. Ostatecznie z różnych źródeł, również dzięki współpracy z bolesławieckimi firmami, z Marpolem, z Provitą ściągnęliśmy te maseczki i musieliśmy część z nich zapakować, ponieważ one do nas docierały w pudłach. Trzeba było zakupić worki z bolesławieckiej firmy. Musieliśmy wydrukować ulotki z instrukcją która jest bazowa na instrukcji światowej organizacji zdrowia. W pakowanie włączyli się urzędnicy Urzędu Miasta i biblioteki, Centrum Wiedzy i Bolesławieckiego Ośrodka Kultury, za co bardzo serdecznie dziękuję. Została jeszcze pewna partia do zapakowania. Swoją pomoc zaoferowały, zaoferowali pracownicy naszych bolesławiecki przedszkoli. Już w tej chwili trwa dostarczanie.

To jest ogromna akcja logistyczna. My już wydaliśmy ponad 20 000 masek. Te maski są rozłożone. I tu znowu wielkie podziękowania dla Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej, dla zarządców, dla Spółdzielni Mieszkaniowej Bolesławianka, która jako pierwsza, a miała najwięcej do rozdysponowania masek, jako pierwsza poinformowała mnie dzisiaj rano, że maski już dotarły do mieszkańców. Mamy też udział innych instytucji, które nas wspierają i pomagają w rozdysponowywaniu tych maseczek. Tu wielki apel. Są też w Bolesławcu małe wspólnoty, które mogą się do nas zgłaszać. I my wydamy im te maski w ilości odpowiedniej do ilości osób, które są na liście związanej z opłatą za odpady. Myślę że do wtorku najpóźniej powinniśmy się z tym zadaniem uporać.

Oczywiście dzisiaj jest tak, że mamy obowiązek zasłaniania twarzy. On może potrwać bardzo długo. I prawdopodobnie ta jedna maska, która może być prana, może być dezynfekowana za pomocą parownicy, ta maska może nie wystarczyć. Proszę pamiętać o tym, że maskę można też samemu uszyć, a można też zasłaniać twarz na przykład chustką czy innym elementem odzieży. Niektórzy takimi kominami zasłaniają czy też szalikami. To wszystko jest dopuszczalne. Najważniejsze żebyśmy zasłaniali usta i nos, czyli drogi oddechowe, tak żeby po pierwsze ograniczyć możliwość zarażenia się ale też ograniczyć możliwość zarażenia kogoś. Bo przecież wiemy już, że ten wirus w 80% przebiega bezobjawowo, a więc 80% osób zarażonych nawet nie wie o tym, że zostały zaatakowane przez koronawirus.

Oprócz tego zakupiliśmy w bolesławieckiej firmie, u bolesławieckiego producenta, specjalne przyłbice. Te przyłbice są rozdysponowane przede wszystkim dla tych, którzy współpracują z ludźmi, którzy obsługują klientów, a więc na przykład przychodnie lekarskie. Oczywiście, pierwszy pakiet po 1000 przyłbic otrzymały obydwa bolesławieckie szpitale. Ale też przekazaliśmy na przykład dla Poczty Polskiej, dla Policji i dla innych instytucji. Te przyłbice będą rozdysponowywane w sposób ciągły. Postaramy się również dotrzeć do grup najważniejszego ryzyka. Liczymy to na współpracę ze stowarzyszeniami takimi jak na przykład Bolesławieckie Amazonki czy Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych. Mamy nadzieję, że w ten sposób, po pierwsze dotrzemy do każdego.

Będziemy również rozdysponowywać maseczki na przykład wśród osób bezdomnych. Tym zajmie się Straż Miejska. Mamy te osoby zidentyfikowane.

Prośba wielka do państwa, żeby traktować tę instrukcję w sposób poważny. Tam jest mowa o tym, że  maseczka, która jest używana bardzo długo, no musi zostać zdezynfekowana, musi zostać wyprana,  bądź też, tak jak mówiłem, w jakiś inny sposób oczyszczona z możliwości przebywania na tym materiale wirusa. Dlatego jest to pomoc, ale tylko częściowa. Ja sobie z tego zdaję sprawę. Musimy sobie w różny sposób radzić, ale też, co ważne – i tu wielkie podziękowania dla bolesławieckich sprzedawców, niektóre lokale gastronomiczne, niektóre kioski, które bardzo szybko zaopatrzyły się w maski i sprzedają je praktycznie na bieżąco.

Druga informacja, którą chciałbym Państwu przekazać, dotyczy bolesławieckiego cmentarza. Po tym wprowadzeniu nakazu uczęszczania w maskach, zdecydowaliśmy o tym, że cmentarz bolesławiecki, który dla wielu osób jest bardzo ważnym miejscem, które chcą odwiedzać ze względu na to, że tam znajdują się ich bliscy. Chcemy otworzyć ten cmentarz. Cmentarz zostanie otwarty, o ile nic się nie wydarzy oczywiście, chcemy go otworzyć po tym weekendzie, czyli od poniedziałku. Cmentarz już będzie otwarty. Oczywiście wielka prośba, żeby przestrzegać tych wszystkich rygorów, a więc na cmentarz wchodzimy tylko w maskach. Staramy się zachowywać bezpieczny dystans. Nie organizujemy takich grupowych wycieczek. Bo to są rzeczy, które są po pierwsze niezgodne z prawem, ale najważniejsze to jest to, że cały czas musimy dbać o to, żeby nie zarazić się tym wirusem. Bo jak Państwo wiecie, ta sytuacja związana z ilością osób, w sposób bardzo dynamiczny narasta. Mamy już pierwsze zakażenia niestety i w szpitalu bolesławieckim, i mamy kilku innych miejscach w powiecie bolesławieckim.

Piotr Roman, prezydent Bolesławca

Reklama