Będzie 5 nowych ulic w Bolesławcu. Znamy ich nazwy

Będzie 5 nowych ulic w Bolesławcu. Znamy ich nazwy
fot. UM Bolesławiec Na najbliższej sesji rajcy najprawdopodobniej podejmą uchwały ws. nadania nazw nowym ulicom w Mieście Ceramiki.
istotne.pl um bolesławiec

W trakcie kolejnego posiedzenia Rady Miasta Bolesławiec rajcy podejmą decyzje ws. nadania nazw nowym ulicom w mieście. W uzasadnieniu projektów uchwał czytamy:

Propozycja nadania nazwy dla nowo powstałej ulicy związana jest z rozbudową osiedla mieszkaniowego oraz koniecznością nadawania numerów porządkowych dla nowo wybudowanych nieruchomości.

 

Jakie nazwy będą nosić nowe ulice w Bolesławcu?

  • Żurawia
  • Skowronkowa
  • Kormoranów
  • Bażantowa
  • Jana Karskiego.

Jak Wam się podobają te nazwy? Zapraszamy do dyskusji.

Sylwetka Jana Karskiego

Jan Karski, właściwie Jan Romuald Kozielewski, pseudonim „Witold” (ur. 24 czerwca 1914 w Łodzi, zm. 13 lipca 2000 w Waszyngtonie).

Ukończył wydział prawa i dyplomację na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie (1935), był prymusem w Szkole Podchorążych Artylerii Konnej we Włodzimierzu Wołyńskim. Po odbyciu praktyki dyplomatycznej, w styczniu 1939 roku został zatrudniony w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jako oficer 5 Dywizjonu Artylerii Konnej brał udział w wojnie obronnej 1939 r. Po ataku ZSRR na Polskę 24 września 1939 r. został wzięty do niewoli sowieckiej. W grudniu 1939 r., po ucieczce z transportu dotarł do Warszawy i podjął działalność konspiracyjną. Od stycznia 1940 roku działał z ramienia władz podziemnych w misjach kurierskich do rządu polskiego na uchodźstwie. Aktywnie działał na rzecz informowania światowej opinii publicznej o dramatycznej sytuacji Żydów w getcie warszawskim oraz obozach zagłady. Dwukrotnie przedostał się do getta warszawskiego, a następnie, w przebraniu ukraińskiego strażnika pomocniczej formacji SS, wszedł na teren obozu w Izbicy, z którego Niemcy transportowali Żydów na śmierć. Wstrząsającą relację naocznego świadka przekazał wielu amerykańskim i brytyjskim politykom, dziennikarzom i artystom. Spotkał się między innymi z ministrem spraw zagranicznych rządu brytyjskiego Anthonym Edenem oraz z prezydentem USA Franklinem Delano Rooseveltem i słynnym pisarzem Herbertem Wellsem. Jednak jego dramatyczne apele o ratunek dla narodu żydowskiego nie przyniosły rezultatów – większość rozmówców nie dowierzała jego doniesieniom lub je ignorowała.

Po wojnie Jan Karski zdecydował się pozostać na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Podjął studia z zakresu nauk politycznych i obronił doktorat na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, gdzie przez dalsze czterdzieści lat wykładał stosunki międzynarodowe i teorię komunizmu.

Jan Karski był również autorem książek, z których najsłynniejsza „Tajne państwo” („Story of a Secret State”) została opublikowana w 1944 roku w USA i stała się bestsellerem, przetłumaczonym na wiele języków. Sytuacja zmieniła się po Jałcie – książka krytykująca ZSRR i Stalina stała się niewygodna. Wokół książki Karskiego zaczęła narastać atmosfera niechęci, a edytorzy zaczęli wycofywać się z kontraktów. „Tajne państwo” pozostało jednak na długie lata jedną z niewielu wiarygodnych, dostępnych na Zachodzie prac opisujących okupacyjną rzeczywistości Polski. Książka ta ukazała się w Polsce po raz pierwszy w 1999 roku, w 55 lat po amerykańskim pierwodruku.

Za swoją działalność został odznaczony najwyższymi odznaczeniami państwowymi – polskim Orderem Orła Białego i amerykańskim Medalem Wolności. Uhonorowany przez Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, honorowy obywatel państwa Izrael. Jan Karski zmarł 13 lipca 2000 roku w Waszyngtonie. W 2016 mianowany pośmiertnie na stopień Generała Brygady.

(Źródło: uzasadnienie projektu uchwały „w sprawie nadania nazwy ulica Jana Karskiego”).